Bedetider i Breña
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.28
- Solopgang05.40
- Dhuhr11.53
- Asr14.59
- Maghrib18.06
- Isha19.14
Andre tider
- Ishraq
- 06.25
- Zawal (uønsket)
- 11.42
- Isfirar
- 17.20
- Midnat
- 23.53
- Nattens sidste tredjedel
- 01.00
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.41 | 05.52 | 11.58 | 15.13 | 18.04 | 19.11 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.40 | 05.51 | 11.57 | 15.12 | 18.04 | 19.11 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.40 | 05.50 | 11.57 | 15.12 | 18.04 | 19.11 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.39 | 05.50 | 11.57 | 15.11 | 18.04 | 19.11 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.38 | 05.49 | 11.57 | 15.10 | 18.04 | 19.11 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.38 | 05.48 | 11.56 | 15.10 | 18.04 | 19.11 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.37 | 05.48 | 11.56 | 15.09 | 18.04 | 19.11 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.36 | 05.47 | 11.56 | 15.08 | 18.04 | 19.11 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.36 | 05.47 | 11.55 | 15.07 | 18.04 | 19.11 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.35 | 05.46 | 11.55 | 15.07 | 18.04 | 19.11 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.34 | 05.45 | 11.55 | 15.06 | 18.05 | 19.12 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.34 | 05.45 | 11.55 | 15.05 | 18.05 | 19.12 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.33 | 05.44 | 11.54 | 15.05 | 18.05 | 19.12 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.32 | 05.44 | 11.54 | 15.04 | 18.05 | 19.12 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.32 | 05.43 | 11.54 | 15.03 | 18.05 | 19.12 | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.31 | 05.43 | 11.54 | 15.02 | 18.05 | 19.13 | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.30 | 05.42 | 11.54 | 15.02 | 18.05 | 19.13 | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.30 | 05.42 | 11.53 | 15.01 | 18.05 | 19.13 | |
| 8 Jumada al-Ula | 04.29 | 05.41 | 11.53 | 15.00 | 18.05 | 19.13 | |
| 9 Jumada al-Ula | 04.28 | 05.41 | 11.53 | 15.00 | 18.06 | 19.13 | |
| 10 Jumada al-Ula | 04.28 | 05.40 | 11.53 | 14.59 | 18.06 | 19.14 | |
| 11 Jumada al-Ula | 04.27 | 05.40 | 11.53 | 14.58 | 18.06 | 19.14 | |
| 12 Jumada al-Ula | 04.27 | 05.39 | 11.53 | 14.58 | 18.06 | 19.14 | |
| 13 Jumada al-Ula | 04.26 | 05.39 | 11.52 | 14.57 | 18.06 | 19.15 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.26 | 05.38 | 11.52 | 14.57 | 18.06 | 19.15 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.25 | 05.38 | 11.52 | 14.58 | 18.07 | 19.15 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.25 | 05.37 | 11.52 | 14.59 | 18.07 | 19.16 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.24 | 05.37 | 11.52 | 14.59 | 18.07 | 19.16 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.24 | 05.37 | 11.52 | 15.00 | 18.07 | 19.16 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.23 | 05.36 | 11.52 | 15.01 | 18.08 | 19.17 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.23 | 05.36 | 11.52 | 15.01 | 18.08 | 19.17 |
Qibla-retning
Fra centrum af Breña er qibla 72° med uret fra nord (øst). Kaaba ligger 13.255 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Breña i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Breña kl. 18.06. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Breña?
Fajr er kl. 04.28 i dag og kl. 04.27 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Breña?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 11.53; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Breña?
Fra centrum af Breña er qibla 72° med uret fra nord (øst). Kaaba ligger 13.255 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare