Bedetider i Nesttun
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak06.12
- Solopgang08.27
- Dhuhr13.28
- Asr15.38
- Maghrib18.20
- Isha20.25
Andre tider
- Ishraq
- 09.12
- Zawal (uønsket)
- 13.13
- Isfirar
- 17.26
- Midnat
- 01.24
- Nattens sidste tredjedel
- 02.16
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.21 | 07.37 | 13.33 | 16.23 | 19.19 | 21.26 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.24 | 07.39 | 13.33 | 16.21 | 19.16 | 21.22 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.26 | 07.42 | 13.33 | 16.18 | 19.13 | 21.19 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.29 | 07.44 | 13.32 | 16.16 | 19.10 | 21.16 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.32 | 07.47 | 13.32 | 16.14 | 19.07 | 21.12 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.35 | 07.49 | 13.32 | 16.12 | 19.04 | 21.09 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.37 | 07.52 | 13.31 | 16.09 | 19.01 | 21.06 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.40 | 07.54 | 13.31 | 16.07 | 18.58 | 21.03 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.43 | 07.57 | 13.31 | 16.05 | 18.55 | 21.00 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.45 | 07.59 | 13.31 | 16.03 | 18.52 | 20.57 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.48 | 08.01 | 13.30 | 16.00 | 18.49 | 20.54 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.50 | 08.04 | 13.30 | 15.58 | 18.46 | 20.51 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.53 | 08.06 | 13.30 | 15.56 | 18.43 | 20.48 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.55 | 08.09 | 13.30 | 15.54 | 18.40 | 20.45 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.58 | 08.11 | 13.29 | 15.52 | 18.37 | 20.42 | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.00 | 08.14 | 13.29 | 15.49 | 18.34 | 20.39 | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.03 | 08.16 | 13.29 | 15.47 | 18.31 | 20.36 | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.05 | 08.19 | 13.29 | 15.45 | 18.28 | 20.33 | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.08 | 08.22 | 13.29 | 15.43 | 18.25 | 20.31 | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.10 | 08.24 | 13.28 | 15.41 | 18.23 | 20.28 | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.12 | 08.27 | 13.28 | 15.38 | 18.20 | 20.25 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.15 | 08.29 | 13.28 | 15.36 | 18.17 | 20.23 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.17 | 08.32 | 13.28 | 15.34 | 18.14 | 20.20 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.19 | 08.34 | 13.28 | 15.32 | 18.11 | 20.18 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.22 | 07.37 | 12.28 | 14.30 | 17.08 | 19.15 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.24 | 07.39 | 12.28 | 14.28 | 17.06 | 19.12 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.26 | 07.42 | 12.27 | 14.26 | 17.03 | 19.10 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.29 | 07.45 | 12.27 | 14.24 | 17.00 | 19.08 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.31 | 07.47 | 12.27 | 14.22 | 16.57 | 19.05 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.33 | 07.50 | 12.27 | 14.20 | 16.55 | 19.03 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.35 | 07.52 | 12.27 | 14.18 | 16.52 | 19.01 |
Qibla-retning
Fra centrum af Nesttun er qibla 132,7° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 5.091 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Nesttun i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Nesttun kl. 18.20. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Nesttun?
Fajr er kl. 06.12 i dag og kl. 06.15 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Nesttun?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.28; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Nesttun?
Fra centrum af Nesttun er qibla 132,7° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 5.091 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare