Bedetider i Agbor
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.11
- Solopgang06.21
- Dhuhr12.20
- Asr15.40
- Maghrib18.18
- Isha19.24
Andre tider
- Ishraq
- 07.06
- Zawal (uønsket)
- 12.09
- Isfirar
- 17.33
- Midnat
- 00.19
- Nattens sidste tredjedel
- 01.33
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.14 | 06.23 | 12.25 | 15.39 | 18.27 | 19.32 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.14 | 06.23 | 12.25 | 15.39 | 18.26 | 19.31 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.14 | 06.23 | 12.24 | 15.39 | 18.26 | 19.31 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.13 | 06.23 | 12.24 | 15.39 | 18.25 | 19.30 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.13 | 06.22 | 12.24 | 15.39 | 18.25 | 19.30 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.13 | 06.22 | 12.23 | 15.39 | 18.24 | 19.30 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.13 | 06.22 | 12.23 | 15.39 | 18.24 | 19.29 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.13 | 06.22 | 12.23 | 15.39 | 18.23 | 19.29 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.13 | 06.22 | 12.22 | 15.40 | 18.23 | 19.28 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.12 | 06.22 | 12.22 | 15.40 | 18.23 | 19.28 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.12 | 06.22 | 12.22 | 15.40 | 18.22 | 19.28 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.12 | 06.22 | 12.22 | 15.40 | 18.22 | 19.27 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.12 | 06.22 | 12.21 | 15.40 | 18.21 | 19.27 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.12 | 06.21 | 12.21 | 15.40 | 18.21 | 19.26 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.12 | 06.21 | 12.21 | 15.40 | 18.20 | 19.26 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.12 | 06.21 | 12.21 | 15.40 | 18.20 | 19.26 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.21 | 12.21 | 15.40 | 18.20 | 19.26 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.21 | 12.20 | 15.40 | 18.19 | 19.25 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.21 | 12.20 | 15.40 | 18.19 | 19.25 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.21 | 12.20 | 15.40 | 18.19 | 19.25 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.21 | 12.20 | 15.40 | 18.18 | 19.24 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.21 | 12.20 | 15.40 | 18.18 | 19.24 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.21 | 12.20 | 15.40 | 18.18 | 19.24 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.21 | 12.19 | 15.40 | 18.18 | 19.24 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.21 | 12.19 | 15.40 | 18.17 | 19.24 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.21 | 12.19 | 15.40 | 18.17 | 19.23 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.21 | 12.19 | 15.40 | 18.17 | 19.23 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.21 | 12.19 | 15.40 | 18.16 | 19.23 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.22 | 12.19 | 15.40 | 18.16 | 19.23 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.22 | 12.19 | 15.40 | 18.16 | 19.23 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.22 | 12.19 | 15.40 | 18.16 | 19.23 |
Qibla-retning
Fra centrum af Agbor er qibla 61,6° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 3.989 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Agbor i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Agbor kl. 18.18. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Agbor?
Fajr er kl. 05.11 i dag og kl. 05.11 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Agbor?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.20; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Agbor?
Fra centrum af Agbor er qibla 61,6° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 3.989 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare