Bedetider i Hendrik-Ido-Ambacht
21 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak05.41
- Solopgang07.29
- Dhuhr12.30
- Asr14.51
- Maghrib17.22
- Isha19.02
Andre tider
- Ishraq
- 08.14
- Zawal (uønsket)
- 12.15
- Isfirar
- 16.28
- Midnat
- 00.26
- Nattens sidste tredjedel
- 01.36
Tidstabel for november 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 Jumada al-Ula | 05.41 | 07.29 | 12.30 | 14.51 | 17.22 | 19.02 | |
| 22 Jumada al-Ula | 05.43 | 07.31 | 12.30 | 14.50 | 17.20 | 19.01 | |
| 23 Jumada al-Ula | 05.45 | 07.32 | 12.30 | 14.48 | 17.18 | 18.59 | |
| 24 Jumada al-Ula | 05.46 | 07.34 | 12.30 | 14.47 | 17.16 | 18.58 | |
| 25 Jumada al-Ula | 05.48 | 07.36 | 12.30 | 14.45 | 17.14 | 18.56 | |
| 26 Jumada al-Ula | 05.49 | 07.38 | 12.30 | 14.44 | 17.13 | 18.55 | |
| 27 Jumada al-Ula | 05.51 | 07.39 | 12.30 | 14.43 | 17.11 | 18.53 | |
| 28 Jumada al-Ula | 05.52 | 07.41 | 12.30 | 14.41 | 17.09 | 18.52 | |
| 29 Jumada al-Ula | 05.54 | 07.43 | 12.30 | 14.40 | 17.08 | 18.51 | |
| 30 Jumada al-Ula | 05.55 | 07.45 | 12.30 | 14.39 | 17.06 | 18.49 | |
| 1 Jumada al-Thani | 05.57 | 07.47 | 12.30 | 14.38 | 17.05 | 18.48 | |
| 2 Jumada al-Thani | 05.58 | 07.48 | 12.31 | 14.37 | 17.03 | 18.47 | |
| 3 Jumada al-Thani | 06.00 | 07.50 | 12.31 | 14.35 | 17.02 | 18.46 | |
| 4 Jumada al-Thani | 06.01 | 07.52 | 12.31 | 14.34 | 17.00 | 18.44 | |
| 5 Jumada al-Thani | 06.03 | 07.54 | 12.31 | 14.33 | 16.59 | 18.43 | |
| 6 Jumada al-Thani | 06.04 | 07.55 | 12.31 | 14.32 | 16.58 | 18.42 | |
| 7 Jumada al-Thani | 06.05 | 07.57 | 12.31 | 14.31 | 16.56 | 18.41 | |
| 8 Jumada al-Thani | 06.07 | 07.59 | 12.32 | 14.30 | 16.55 | 18.40 | |
| 9 Jumada al-Thani | 06.08 | 08.00 | 12.32 | 14.29 | 16.54 | 18.39 | |
| 10 Jumada al-Thani | 06.10 | 08.02 | 12.32 | 14.28 | 16.53 | 18.38 | |
| 11 Jumada al-Thani | 06.11 | 08.04 | 12.32 | 14.28 | 16.51 | 18.37 | |
| 12 Jumada al-Thani | 06.12 | 08.05 | 12.33 | 14.27 | 16.50 | 18.37 | |
| 13 Jumada al-Thani | 06.14 | 08.07 | 12.33 | 14.26 | 16.49 | 18.36 | |
| 14 Jumada al-Thani | 06.15 | 08.09 | 12.33 | 14.25 | 16.48 | 18.35 | |
| 15 Jumada al-Thani | 06.16 | 08.10 | 12.33 | 14.25 | 16.47 | 18.34 | |
| 16 Jumada al-Thani | 06.17 | 08.12 | 12.34 | 14.24 | 16.46 | 18.34 | |
| 17 Jumada al-Thani | 06.19 | 08.13 | 12.34 | 14.23 | 16.45 | 18.33 | |
| 18 Jumada al-Thani | 06.20 | 08.15 | 12.34 | 14.23 | 16.45 | 18.33 | |
| 19 Jumada al-Thani | 06.21 | 08.16 | 12.35 | 14.22 | 16.44 | 18.32 | |
| 20 Jumada al-Thani | 06.22 | 08.18 | 12.35 | 14.22 | 16.43 | 18.32 |
Qibla-retning
Fra centrum af Hendrik-Ido-Ambacht er qibla 124,8° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.534 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Hendrik-Ido-Ambacht i dag?
I dag (1. november 2026) er Maghrib i Hendrik-Ido-Ambacht kl. 17.22. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Hendrik-Ido-Ambacht?
Fajr er kl. 05.41 i dag og kl. 05.43 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Hendrik-Ido-Ambacht?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 6. november 2026 er Dhuhr kl. 12.30; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Hendrik-Ido-Ambacht?
Fra centrum af Hendrik-Ido-Ambacht er qibla 124,8° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.534 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare