Bedetider i Manuel Ojinaga
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr06.57
- Solopgang08.03
- Dhuhr13.42
- Asr16.55
- Maghrib19.21
- Isha20.27
Andre tider
- Ishraq
- 08.48
- Zawal (uønsket)
- 13.32
- Isfirar
- 18.35
- Midnat
- 01.42
- Nattens sidste tredjedel
- 03.05
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 06.46 | 07.51 | 13.47 | 17.11 | 19.43 | 20.48 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 06.46 | 07.52 | 13.47 | 17.10 | 19.42 | 20.47 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 06.47 | 07.52 | 13.47 | 17.09 | 19.41 | 20.46 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 06.47 | 07.53 | 13.46 | 17.08 | 19.39 | 20.45 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 06.48 | 07.53 | 13.46 | 17.07 | 19.38 | 20.43 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 06.49 | 07.54 | 13.46 | 17.07 | 19.37 | 20.42 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 06.49 | 07.54 | 13.45 | 17.06 | 19.36 | 20.41 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 06.50 | 07.55 | 13.45 | 17.05 | 19.35 | 20.40 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 06.50 | 07.56 | 13.45 | 17.04 | 19.34 | 20.39 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 06.51 | 07.56 | 13.45 | 17.04 | 19.33 | 20.38 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 06.51 | 07.57 | 13.44 | 17.03 | 19.31 | 20.37 | |
| 1 Jumada al-Ula | 06.52 | 07.57 | 13.44 | 17.02 | 19.30 | 20.36 | |
| 2 Jumada al-Ula | 06.53 | 07.58 | 13.44 | 17.01 | 19.29 | 20.35 | |
| 3 Jumada al-Ula | 06.53 | 07.59 | 13.44 | 17.01 | 19.28 | 20.34 | |
| 4 Jumada al-Ula | 06.54 | 07.59 | 13.43 | 17.00 | 19.27 | 20.33 | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.54 | 08.00 | 13.43 | 16.59 | 19.26 | 20.31 | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.55 | 08.01 | 13.43 | 16.58 | 19.25 | 20.30 | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.56 | 08.01 | 13.43 | 16.58 | 19.24 | 20.30 | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.56 | 08.02 | 13.43 | 16.57 | 19.23 | 20.29 | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.57 | 08.03 | 13.42 | 16.56 | 19.22 | 20.28 | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.57 | 08.03 | 13.42 | 16.55 | 19.21 | 20.27 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.58 | 08.04 | 13.42 | 16.55 | 19.20 | 20.26 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.59 | 08.05 | 13.42 | 16.54 | 19.19 | 20.25 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.59 | 08.05 | 13.42 | 16.53 | 19.18 | 20.24 | |
| 14 Jumada al-Ula | 07.00 | 08.06 | 13.42 | 16.53 | 19.17 | 20.23 | |
| 15 Jumada al-Ula | 07.00 | 08.07 | 13.42 | 16.52 | 19.16 | 20.22 | |
| 16 Jumada al-Ula | 07.01 | 08.07 | 13.42 | 16.51 | 19.15 | 20.22 | |
| 17 Jumada al-Ula | 07.02 | 08.08 | 13.41 | 16.51 | 19.14 | 20.21 | |
| 18 Jumada al-Ula | 07.02 | 08.09 | 13.41 | 16.50 | 19.13 | 20.20 | |
| 19 Jumada al-Ula | 07.03 | 08.10 | 13.41 | 16.49 | 19.13 | 20.19 | |
| 20 Jumada al-Ula | 07.04 | 08.10 | 13.41 | 16.49 | 19.12 | 20.18 |
Qibla-retning
Fra centrum af Manuel Ojinaga er qibla 38,2° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 13.174 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Manuel Ojinaga i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Manuel Ojinaga kl. 19.21. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Manuel Ojinaga?
Fajr er kl. 06.57 i dag og kl. 06.58 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Manuel Ojinaga?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.42; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Manuel Ojinaga?
Fra centrum af Manuel Ojinaga er qibla 38,2° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 13.174 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden ISNA (Nordamerika); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare