Bedetider i Huimanguillo
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.08
- Solopgang06.09
- Dhuhr11.58
- Asr15.18
- Maghrib17.47
- Isha18.48
Andre tider
- Ishraq
- 06.54
- Zawal (uønsket)
- 11.48
- Isfirar
- 17.02
- Midnat
- 23.58
- Nattens sidste tredjedel
- 01.21
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.04 | 12.03 | 15.26 | 18.02 | 19.02 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.05 | 06.04 | 12.03 | 15.25 | 18.01 | 19.01 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.05 | 06.04 | 12.02 | 15.25 | 18.00 | 19.00 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.05 | 06.05 | 12.02 | 15.25 | 18.00 | 18.59 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.05 | 06.05 | 12.02 | 15.24 | 17.59 | 18.58 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.05 | 06.05 | 12.02 | 15.24 | 17.58 | 18.58 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.05 | 06.05 | 12.01 | 15.23 | 17.57 | 18.57 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.06 | 06.05 | 12.01 | 15.23 | 17.56 | 18.56 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.06 | 06.06 | 12.01 | 15.23 | 17.56 | 18.55 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.06 | 06.06 | 12.00 | 15.22 | 17.55 | 18.55 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.06 | 06.06 | 12.00 | 15.22 | 17.54 | 18.54 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.06 | 06.06 | 12.00 | 15.21 | 17.53 | 18.53 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.06 | 12.00 | 15.21 | 17.53 | 18.53 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.07 | 11.59 | 15.21 | 17.52 | 18.52 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.07 | 11.59 | 15.20 | 17.51 | 18.51 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.07 | 11.59 | 15.20 | 17.51 | 18.51 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.08 | 11.59 | 15.20 | 17.50 | 18.50 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.08 | 06.08 | 11.59 | 15.19 | 17.49 | 18.49 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.08 | 06.08 | 11.58 | 15.19 | 17.49 | 18.49 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.08 | 06.08 | 11.58 | 15.19 | 17.48 | 18.48 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.08 | 06.09 | 11.58 | 15.18 | 17.47 | 18.48 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.09 | 11.58 | 15.18 | 17.47 | 18.47 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.09 | 11.58 | 15.18 | 17.46 | 18.47 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.10 | 11.58 | 15.17 | 17.46 | 18.46 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.10 | 11.58 | 15.17 | 17.45 | 18.46 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.10 | 06.10 | 11.57 | 15.17 | 17.44 | 18.45 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.10 | 06.11 | 11.57 | 15.16 | 17.44 | 18.45 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.10 | 06.11 | 11.57 | 15.16 | 17.43 | 18.44 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.11 | 11.57 | 15.16 | 17.43 | 18.44 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.12 | 11.57 | 15.15 | 17.42 | 18.43 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.12 | 11.57 | 15.15 | 17.42 | 18.43 |
Qibla-retning
Fra centrum af Huimanguillo er qibla 51,3° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 13.306 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Huimanguillo i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Huimanguillo kl. 17.47. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Huimanguillo?
Fajr er kl. 05.08 i dag og kl. 05.09 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Huimanguillo?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 11.58; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Huimanguillo?
Fra centrum af Huimanguillo er qibla 51,3° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 13.306 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden ISNA (Nordamerika); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare