Bedetider i Kanowit
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.56
- Solopgang06.14
- Dhuhr12.16
- Asr15.34
- Maghrib18.18
- Isha19.28
Andre tider
- Ishraq
- 06.59
- Zawal (uønsket)
- 12.06
- Isfirar
- 17.32
- Midnat
- 00.16
- Nattens sidste tredjedel
- 01.23
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.02 | 06.18 | 12.21 | 15.30 | 18.24 | 19.33 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.01 | 06.18 | 12.21 | 15.30 | 18.24 | 19.32 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.01 | 06.18 | 12.21 | 15.31 | 18.23 | 19.32 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.01 | 06.18 | 12.20 | 15.31 | 18.23 | 19.32 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.00 | 06.17 | 12.20 | 15.31 | 18.22 | 19.31 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.00 | 06.17 | 12.20 | 15.31 | 18.22 | 19.31 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.00 | 06.17 | 12.19 | 15.31 | 18.22 | 19.31 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.00 | 06.17 | 12.19 | 15.32 | 18.21 | 19.30 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.59 | 06.16 | 12.19 | 15.32 | 18.21 | 19.30 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.59 | 06.16 | 12.18 | 15.32 | 18.21 | 19.30 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.59 | 06.16 | 12.18 | 15.32 | 18.20 | 19.30 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.16 | 12.18 | 15.32 | 18.20 | 19.29 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.16 | 12.18 | 15.33 | 18.20 | 19.29 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.15 | 12.17 | 15.33 | 18.20 | 19.29 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.15 | 12.17 | 15.33 | 18.19 | 19.29 | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.57 | 06.15 | 12.17 | 15.33 | 18.19 | 19.29 | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.57 | 06.15 | 12.17 | 15.33 | 18.19 | 19.28 | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.57 | 06.15 | 12.17 | 15.33 | 18.19 | 19.28 | |
| 8 Jumada al-Ula | 04.57 | 06.15 | 12.16 | 15.34 | 18.18 | 19.28 | |
| 9 Jumada al-Ula | 04.57 | 06.14 | 12.16 | 15.34 | 18.18 | 19.28 | |
| 10 Jumada al-Ula | 04.56 | 06.14 | 12.16 | 15.34 | 18.18 | 19.28 | |
| 11 Jumada al-Ula | 04.56 | 06.14 | 12.16 | 15.34 | 18.18 | 19.28 | |
| 12 Jumada al-Ula | 04.56 | 06.14 | 12.16 | 15.34 | 18.17 | 19.27 | |
| 13 Jumada al-Ula | 04.56 | 06.14 | 12.16 | 15.34 | 18.17 | 19.27 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.56 | 06.14 | 12.16 | 15.34 | 18.17 | 19.27 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.55 | 06.14 | 12.15 | 15.35 | 18.17 | 19.27 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.55 | 06.14 | 12.15 | 15.35 | 18.17 | 19.27 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.55 | 06.14 | 12.15 | 15.35 | 18.17 | 19.27 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.55 | 06.14 | 12.15 | 15.35 | 18.17 | 19.27 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.55 | 06.14 | 12.15 | 15.35 | 18.16 | 19.27 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.55 | 06.14 | 12.15 | 15.36 | 18.16 | 19.27 |
Qibla-retning
Fra centrum af Kanowit er qibla 291,8° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 8.094 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Kanowit i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Kanowit kl. 18.18. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Kanowit?
Fajr er kl. 04.56 i dag og kl. 04.56 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Kanowit?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.16; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Kanowit?
Fra centrum af Kanowit er qibla 291,8° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 8.094 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Malaysia (JAKIM); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare