Gå til indhold
Minare
da
Minare

Bedetider i Kampung Tanjung Karang

16 Jumada al-Ula 1448

Næste bøn

--:--:--

Næste bøn--:--

  1. Fajr05.40
  2. Solopgang06.59
  3. Dhuhr12.59
  4. Asr16.19
  5. Maghrib18.59
  6. Isha20.10
Månedens tidstabelUdskriv tidstabellen

Vores app

Adhan-notifikationer, widgets og Apple Watch, offline

Hent i App StoreHent på Google Play

Andre tider

Ishraq
07.44
Zawal (uønsket)
12.49
Isfirar
18.14
Midnat
00.59
Nattens sidste tredjedel
02.06

Tidstabel for oktober 2026

Månedens tidstabel
Tidstabel for oktober 2026
DatoHijriFajrSolopgangDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-Thani05.4607.0213.0516.1619.0720.16
21 Rabi' al-Thani05.4507.0213.0516.1619.0720.16
22 Rabi' al-Thani05.4507.0213.0416.1619.0720.16
23 Rabi' al-Thani05.4507.0213.0416.1619.0620.15
24 Rabi' al-Thani05.4507.0213.0416.1719.0620.15
25 Rabi' al-Thani05.4407.0113.0316.1719.0520.14
26 Rabi' al-Thani05.4407.0113.0316.1719.0520.14
27 Rabi' al-Thani05.4407.0113.0316.1719.0520.14
28 Rabi' al-Thani05.4407.0113.0316.1719.0420.13
29 Rabi' al-Thani05.4307.0113.0216.1719.0420.13
30 Rabi' al-Thani05.4307.0013.0216.1719.0420.13
1 Jumada al-Ula05.4307.0013.0216.1719.0320.13
2 Jumada al-Ula05.4307.0013.0216.1819.0320.12
3 Jumada al-Ula05.4207.0013.0116.1819.0320.12
4 Jumada al-Ula05.4207.0013.0116.1819.0220.12
5 Jumada al-Ula05.4207.0013.0116.1819.0220.12
6 Jumada al-Ula05.4207.0013.0116.1819.0220.11
7 Jumada al-Ula05.4206.5913.0016.1819.0120.11
8 Jumada al-Ula05.4106.5913.0016.1819.0120.11
9 Jumada al-Ula05.4106.5913.0016.1819.0120.11
10 Jumada al-Ula05.4106.5913.0016.1819.0120.11
11 Jumada al-Ula05.4106.5913.0016.1919.0020.10
12 Jumada al-Ula05.4106.5913.0016.1919.0020.10
13 Jumada al-Ula05.4106.5912.5916.1919.0020.10
14 Jumada al-Ula05.4006.5912.5916.1919.0020.10
15 Jumada al-Ula05.4006.5912.5916.1919.0020.10
16 Jumada al-Ula05.4006.5912.5916.1918.5920.10
17 Jumada al-Ula05.4006.5912.5916.1918.5920.10
18 Jumada al-Ula05.4006.5912.5916.1918.5920.10
19 Jumada al-Ula05.4006.5912.5916.2018.5920.10
20 Jumada al-Ula05.4006.5912.5916.2018.5920.10

Qibla-retning

N

Fra centrum af Kampung Tanjung Karang er qibla 292,5° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 6.910 km væk i luftlinje.

Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.

Vores app

Qibla-kompasset findes i appen

Hent i App StoreHent på Google Play

Byer i nærheden

Ofte stillede spørgsmål

Hvad tid er Maghrib i Kampung Tanjung Karang i dag?

I dag (27. oktober 2026) er Maghrib i Kampung Tanjung Karang kl. 18.59. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.

Hvad tid er Fajr i Kampung Tanjung Karang?

Fajr er kl. 05.40 i dag og kl. 05.40 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.

Hvad tid er jumu'ah i Kampung Tanjung Karang?

Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 30. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.59; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.

I hvilken retning er qibla i Kampung Tanjung Karang?

Fra centrum af Kampung Tanjung Karang er qibla 292,5° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 6.910 km væk i luftlinje.

Med hvilken metode er disse tider beregnet?

Tiderne beregnes med metoden Malaysia (JAKIM); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.

Minare

Få adhan på din telefon

Minare afspiller adhan, når hver bøn begynder, og beregner tiderne offline. Gratis til iPhone, iPad, Mac, Apple Watch og Android.

Hent i App StoreHent på Google Play