Bedetider i Ambovombe
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr03.56
- Solopgang05.15
- Dhuhr11.40
- Asr15.09
- Maghrib18.05
- Isha19.20
Andre tider
- Ishraq
- 06.00
- Zawal (uønsket)
- 11.30
- Isfirar
- 17.20
- Midnat
- 23.40
- Nattens sidste tredjedel
- 00.38
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.19 | 05.36 | 11.45 | 15.13 | 17.55 | 19.08 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.18 | 05.35 | 11.45 | 15.13 | 17.56 | 19.08 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.17 | 05.34 | 11.45 | 15.13 | 17.56 | 19.09 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.16 | 05.33 | 11.44 | 15.13 | 17.57 | 19.09 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.15 | 05.32 | 11.44 | 15.13 | 17.57 | 19.10 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.13 | 05.31 | 11.44 | 15.12 | 17.57 | 19.10 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.12 | 05.30 | 11.44 | 15.12 | 17.58 | 19.11 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.11 | 05.29 | 11.43 | 15.12 | 17.58 | 19.11 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.10 | 05.28 | 11.43 | 15.12 | 17.59 | 19.12 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.09 | 05.27 | 11.43 | 15.12 | 17.59 | 19.12 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.08 | 05.26 | 11.42 | 15.12 | 18.00 | 19.13 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.07 | 05.25 | 11.42 | 15.11 | 18.00 | 19.13 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.06 | 05.24 | 11.42 | 15.11 | 18.01 | 19.14 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.05 | 05.23 | 11.42 | 15.11 | 18.01 | 19.15 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.03 | 05.22 | 11.41 | 15.11 | 18.02 | 19.15 | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.02 | 05.21 | 11.41 | 15.11 | 18.02 | 19.16 | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.01 | 05.20 | 11.41 | 15.10 | 18.03 | 19.17 | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.00 | 05.19 | 11.41 | 15.10 | 18.03 | 19.17 | |
| 8 Jumada al-Ula | 03.59 | 05.18 | 11.41 | 15.10 | 18.04 | 19.18 | |
| 9 Jumada al-Ula | 03.58 | 05.17 | 11.40 | 15.10 | 18.04 | 19.19 | |
| 10 Jumada al-Ula | 03.57 | 05.16 | 11.40 | 15.10 | 18.05 | 19.19 | |
| 11 Jumada al-Ula | 03.56 | 05.15 | 11.40 | 15.09 | 18.05 | 19.20 | |
| 12 Jumada al-Ula | 03.55 | 05.15 | 11.40 | 15.09 | 18.06 | 19.21 | |
| 13 Jumada al-Ula | 03.54 | 05.14 | 11.40 | 15.09 | 18.06 | 19.22 | |
| 14 Jumada al-Ula | 03.53 | 05.13 | 11.40 | 15.09 | 18.07 | 19.22 | |
| 15 Jumada al-Ula | 03.52 | 05.12 | 11.40 | 15.09 | 18.07 | 19.23 | |
| 16 Jumada al-Ula | 03.51 | 05.11 | 11.40 | 15.09 | 18.08 | 19.24 | |
| 17 Jumada al-Ula | 03.50 | 05.11 | 11.39 | 15.08 | 18.09 | 19.25 | |
| 18 Jumada al-Ula | 03.49 | 05.10 | 11.39 | 15.08 | 18.09 | 19.25 | |
| 19 Jumada al-Ula | 03.48 | 05.09 | 11.39 | 15.08 | 18.10 | 19.26 | |
| 20 Jumada al-Ula | 03.47 | 05.08 | 11.39 | 15.08 | 18.10 | 19.27 |
Qibla-retning
Fra centrum af Ambovombe er qibla 352° med uret fra nord (nord). Kaaba ligger 5.226 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Ambovombe i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Ambovombe kl. 18.05. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Ambovombe?
Fajr er kl. 03.56 i dag og kl. 03.55 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Ambovombe?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 11.40; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Ambovombe?
Fra centrum af Ambovombe er qibla 352° med uret fra nord (nord). Kaaba ligger 5.226 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare