Bedetider i Centar
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.41
- Solopgang07.21
- Dhuhr12.41
- Asr15.31
- Maghrib18.00
- Isha19.34
Andre tider
- Ishraq
- 08.06
- Zawal (uønsket)
- 12.30
- Isfirar
- 17.15
- Midnat
- 00.41
- Nattens sidste tredjedel
- 01.48
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.15 | 06.54 | 12.46 | 15.59 | 18.37 | 20.10 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.16 | 06.55 | 12.45 | 15.58 | 18.35 | 20.08 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.17 | 06.57 | 12.45 | 15.56 | 18.33 | 20.06 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.19 | 06.58 | 12.45 | 15.55 | 18.31 | 20.04 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.20 | 06.59 | 12.45 | 15.53 | 18.29 | 20.02 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.22 | 07.01 | 12.44 | 15.52 | 18.27 | 20.00 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.23 | 07.02 | 12.44 | 15.51 | 18.25 | 19.58 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.24 | 07.03 | 12.44 | 15.49 | 18.23 | 19.56 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.26 | 07.05 | 12.43 | 15.48 | 18.21 | 19.54 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.27 | 07.06 | 12.43 | 15.46 | 18.20 | 19.53 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.28 | 07.07 | 12.43 | 15.45 | 18.18 | 19.51 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.29 | 07.08 | 12.43 | 15.44 | 18.16 | 19.49 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.31 | 07.10 | 12.42 | 15.42 | 18.14 | 19.47 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.11 | 12.42 | 15.41 | 18.12 | 19.45 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.33 | 07.12 | 12.42 | 15.39 | 18.11 | 19.44 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.35 | 07.14 | 12.42 | 15.38 | 18.09 | 19.42 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.15 | 12.41 | 15.37 | 18.07 | 19.40 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.37 | 07.17 | 12.41 | 15.35 | 18.05 | 19.39 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.39 | 07.18 | 12.41 | 15.34 | 18.04 | 19.37 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.19 | 12.41 | 15.33 | 18.02 | 19.35 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.41 | 07.21 | 12.41 | 15.31 | 18.00 | 19.34 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.42 | 07.22 | 12.41 | 15.30 | 17.58 | 19.32 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.44 | 07.23 | 12.40 | 15.29 | 17.57 | 19.31 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.45 | 07.25 | 12.40 | 15.27 | 17.55 | 19.29 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.46 | 06.26 | 11.40 | 14.26 | 16.54 | 18.28 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.48 | 06.28 | 11.40 | 14.25 | 16.52 | 18.26 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.49 | 06.29 | 11.40 | 14.23 | 16.50 | 18.25 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.50 | 06.30 | 11.40 | 14.22 | 16.49 | 18.23 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.51 | 06.32 | 11.40 | 14.21 | 16.47 | 18.22 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.53 | 06.33 | 11.40 | 14.20 | 16.46 | 18.20 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.54 | 06.35 | 11.40 | 14.19 | 16.44 | 18.19 |
Qibla-retning
Fra centrum af Centar er qibla 133,4° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.469 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Centar i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Centar kl. 18.00. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Centar?
Fajr er kl. 05.41 i dag og kl. 05.42 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Centar?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.40; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Centar?
Fra centrum af Centar er qibla 133,4° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.469 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare