Bedetider i Shanhecun
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.10
- Solopgang05.50
- Dhuhr11.10
- Asr14.01
- Maghrib16.30
- Isha18.04
Andre tider
- Ishraq
- 06.35
- Zawal (uønsket)
- 11.00
- Isfirar
- 15.45
- Midnat
- 23.10
- Nattens sidste tredjedel
- 00.18
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 03.44 | 05.23 | 11.15 | 14.29 | 17.07 | 18.40 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 03.45 | 05.25 | 11.15 | 14.28 | 17.05 | 18.38 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 03.47 | 05.26 | 11.15 | 14.26 | 17.03 | 18.36 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 03.48 | 05.27 | 11.14 | 14.25 | 17.01 | 18.34 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 03.49 | 05.28 | 11.14 | 14.24 | 16.59 | 18.32 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 03.51 | 05.30 | 11.14 | 14.22 | 16.57 | 18.30 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 03.52 | 05.31 | 11.14 | 14.21 | 16.55 | 18.28 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 03.53 | 05.32 | 11.13 | 14.19 | 16.54 | 18.26 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 03.55 | 05.34 | 11.13 | 14.18 | 16.52 | 18.25 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 03.56 | 05.35 | 11.13 | 14.17 | 16.50 | 18.23 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 03.57 | 05.36 | 11.12 | 14.15 | 16.48 | 18.21 | |
| 1 Jumada al-Ula | 03.59 | 05.38 | 11.12 | 14.14 | 16.46 | 18.19 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.00 | 05.39 | 11.12 | 14.12 | 16.44 | 18.17 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.01 | 05.40 | 11.12 | 14.11 | 16.43 | 18.16 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.03 | 05.42 | 11.12 | 14.10 | 16.41 | 18.14 | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.04 | 05.43 | 11.11 | 14.08 | 16.39 | 18.12 | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.05 | 05.44 | 11.11 | 14.07 | 16.37 | 18.10 | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.07 | 05.46 | 11.11 | 14.05 | 16.36 | 18.09 | |
| 8 Jumada al-Ula | 04.08 | 05.47 | 11.11 | 14.04 | 16.34 | 18.07 | |
| 9 Jumada al-Ula | 04.09 | 05.48 | 11.11 | 14.03 | 16.32 | 18.05 | |
| 10 Jumada al-Ula | 04.10 | 05.50 | 11.10 | 14.01 | 16.30 | 18.04 | |
| 11 Jumada al-Ula | 04.12 | 05.51 | 11.10 | 14.00 | 16.29 | 18.02 | |
| 12 Jumada al-Ula | 04.13 | 05.52 | 11.10 | 13.59 | 16.27 | 18.01 | |
| 13 Jumada al-Ula | 04.14 | 05.54 | 11.10 | 13.58 | 16.25 | 17.59 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.15 | 05.55 | 11.10 | 13.56 | 16.24 | 17.58 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.17 | 05.57 | 11.10 | 13.55 | 16.22 | 17.56 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.18 | 05.58 | 11.10 | 13.54 | 16.21 | 17.55 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.19 | 05.59 | 11.09 | 13.52 | 16.19 | 17.53 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.20 | 06.01 | 11.09 | 13.51 | 16.17 | 17.52 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.22 | 06.02 | 11.09 | 13.50 | 16.16 | 17.50 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.23 | 06.04 | 11.09 | 13.49 | 16.14 | 17.49 |
Qibla-retning
Fra centrum af Shanhecun er qibla 284,5° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 8.229 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Shanhecun i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Shanhecun kl. 16.30. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Shanhecun?
Fajr er kl. 04.10 i dag og kl. 04.12 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Shanhecun?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 11.10; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Shanhecun?
Fra centrum af Shanhecun er qibla 284,5° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 8.229 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare