Bedetider i Dadamtu
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.21
- Solopgang06.58
- Dhuhr12.19
- Asr15.12
- Maghrib17.40
- Isha19.11
Andre tider
- Ishraq
- 07.43
- Zawal (uønsket)
- 12.09
- Isfirar
- 16.55
- Midnat
- 00.19
- Nattens sidste tredjedel
- 01.28
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.56 | 06.32 | 12.24 | 15.40 | 18.16 | 19.47 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.57 | 06.33 | 12.24 | 15.39 | 18.14 | 19.45 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.34 | 12.24 | 15.37 | 18.13 | 19.43 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.59 | 06.35 | 12.24 | 15.36 | 18.11 | 19.41 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.01 | 06.37 | 12.23 | 15.35 | 18.09 | 19.39 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.02 | 06.38 | 12.23 | 15.33 | 18.07 | 19.37 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.03 | 06.39 | 12.23 | 15.32 | 18.05 | 19.36 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.40 | 12.22 | 15.31 | 18.04 | 19.34 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.06 | 06.41 | 12.22 | 15.29 | 18.02 | 19.32 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.07 | 06.43 | 12.22 | 15.28 | 18.00 | 19.30 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.08 | 06.44 | 12.22 | 15.27 | 17.58 | 19.28 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.45 | 12.21 | 15.25 | 17.57 | 19.27 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.11 | 06.46 | 12.21 | 15.24 | 17.55 | 19.25 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.12 | 06.48 | 12.21 | 15.23 | 17.53 | 19.23 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.13 | 06.49 | 12.21 | 15.21 | 17.52 | 19.22 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.14 | 06.50 | 12.20 | 15.20 | 17.50 | 19.20 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.15 | 06.51 | 12.20 | 15.19 | 17.48 | 19.19 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.17 | 06.53 | 12.20 | 15.17 | 17.47 | 19.17 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.18 | 06.54 | 12.20 | 15.16 | 17.45 | 19.15 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.19 | 06.55 | 12.20 | 15.15 | 17.43 | 19.14 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.20 | 06.56 | 12.19 | 15.14 | 17.42 | 19.12 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.21 | 06.58 | 12.19 | 15.12 | 17.40 | 19.11 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.22 | 06.59 | 12.19 | 15.11 | 17.39 | 19.09 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.24 | 07.00 | 12.19 | 15.10 | 17.37 | 19.08 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.25 | 07.02 | 12.19 | 15.09 | 17.36 | 19.07 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.26 | 07.03 | 12.19 | 15.08 | 17.34 | 19.05 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.27 | 07.04 | 12.19 | 15.06 | 17.33 | 19.04 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.28 | 07.05 | 12.19 | 15.05 | 17.31 | 19.02 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.30 | 07.07 | 12.18 | 15.04 | 17.30 | 19.01 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.31 | 07.08 | 12.18 | 15.03 | 17.28 | 19.00 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.09 | 12.18 | 15.02 | 17.27 | 18.59 |
Qibla-retning
Fra centrum af Dadamtu er qibla 250,2° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 4.552 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Dadamtu i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Dadamtu kl. 17.40. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Dadamtu?
Fajr er kl. 05.21 i dag og kl. 05.22 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Dadamtu?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.19; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Dadamtu?
Fra centrum af Dadamtu er qibla 250,2° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 4.552 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare