Bedetider i Aktobe
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr06.08
- Solopgang07.44
- Dhuhr12.56
- Asr16.17
- Maghrib18.06
- Isha19.36
Andre tider
- Ishraq
- 08.29
- Zawal (uønsket)
- 12.45
- Isfirar
- 17.21
- Midnat
- 00.56
- Nattens sidste tredjedel
- 02.08
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.35 | 07.11 | 13.01 | 16.56 | 18.50 | 20.19 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.37 | 07.12 | 13.01 | 16.54 | 18.48 | 20.17 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.38 | 07.14 | 13.00 | 16.52 | 18.46 | 20.15 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.40 | 07.16 | 13.00 | 16.50 | 18.43 | 20.12 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.42 | 07.17 | 13.00 | 16.49 | 18.41 | 20.10 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.43 | 07.19 | 12.59 | 16.47 | 18.39 | 20.08 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.45 | 07.20 | 12.59 | 16.45 | 18.37 | 20.06 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.46 | 07.22 | 12.59 | 16.43 | 18.35 | 20.04 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.48 | 07.23 | 12.58 | 16.41 | 18.33 | 20.02 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.50 | 07.25 | 12.58 | 16.39 | 18.31 | 19.59 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.51 | 07.27 | 12.58 | 16.37 | 18.28 | 19.57 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.53 | 07.28 | 12.58 | 16.35 | 18.26 | 19.55 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.54 | 07.30 | 12.57 | 16.33 | 18.24 | 19.53 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.56 | 07.31 | 12.57 | 16.31 | 18.22 | 19.51 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.57 | 07.33 | 12.57 | 16.30 | 18.20 | 19.49 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.59 | 07.35 | 12.57 | 16.28 | 18.18 | 19.47 | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.01 | 07.36 | 12.57 | 16.26 | 18.16 | 19.45 | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.02 | 07.38 | 12.56 | 16.24 | 18.14 | 19.43 | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.04 | 07.40 | 12.56 | 16.22 | 18.12 | 19.41 | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.05 | 07.41 | 12.56 | 16.20 | 18.10 | 19.40 | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.07 | 07.43 | 12.56 | 16.18 | 18.08 | 19.38 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.08 | 07.44 | 12.56 | 16.17 | 18.06 | 19.36 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.10 | 07.46 | 12.56 | 16.15 | 18.04 | 19.34 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.11 | 07.48 | 12.55 | 16.13 | 18.02 | 19.32 | |
| 14 Jumada al-Ula | 06.13 | 07.49 | 12.55 | 16.11 | 18.00 | 19.31 | |
| 15 Jumada al-Ula | 06.14 | 07.51 | 12.55 | 16.10 | 17.58 | 19.29 | |
| 16 Jumada al-Ula | 06.16 | 07.53 | 12.55 | 16.08 | 17.57 | 19.27 | |
| 17 Jumada al-Ula | 06.17 | 07.54 | 12.55 | 16.06 | 17.55 | 19.25 | |
| 18 Jumada al-Ula | 06.19 | 07.56 | 12.55 | 16.04 | 17.53 | 19.24 | |
| 19 Jumada al-Ula | 06.20 | 07.58 | 12.55 | 16.03 | 17.51 | 19.22 | |
| 20 Jumada al-Ula | 06.22 | 07.59 | 12.55 | 16.01 | 17.49 | 19.21 |
Qibla-retning
Fra centrum af Aktobe er qibla 211,7° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 3.551 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Aktobe i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Aktobe kl. 18.06. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Aktobe?
Fajr er kl. 06.08 i dag og kl. 06.10 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Aktobe?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.56; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Aktobe?
Fra centrum af Aktobe er qibla 211,7° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 3.551 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Ruslands muslimers åndelige forvaltning; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare