Bedetider i Furano
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.17
- Solopgang05.52
- Dhuhr11.15
- Asr14.09
- Maghrib16.37
- Isha18.07
Andre tider
- Ishraq
- 06.37
- Zawal (uønsket)
- 11.04
- Isfirar
- 15.52
- Midnat
- 23.15
- Nattens sidste tredjedel
- 00.24
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 03.52 | 05.27 | 11.20 | 14.36 | 17.13 | 18.42 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 03.53 | 05.28 | 11.20 | 14.35 | 17.11 | 18.40 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 03.55 | 05.30 | 11.20 | 14.34 | 17.09 | 18.38 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 03.56 | 05.31 | 11.19 | 14.33 | 17.07 | 18.36 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 03.57 | 05.32 | 11.19 | 14.31 | 17.05 | 18.35 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 03.58 | 05.33 | 11.19 | 14.30 | 17.04 | 18.33 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 03.59 | 05.34 | 11.18 | 14.29 | 17.02 | 18.31 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.01 | 05.35 | 11.18 | 14.27 | 17.00 | 18.29 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.02 | 05.37 | 11.18 | 14.26 | 16.58 | 18.28 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.03 | 05.38 | 11.18 | 14.25 | 16.57 | 18.26 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.04 | 05.39 | 11.17 | 14.23 | 16.55 | 18.24 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.05 | 05.40 | 11.17 | 14.22 | 16.53 | 18.22 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.06 | 05.41 | 11.17 | 14.21 | 16.52 | 18.21 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.08 | 05.42 | 11.17 | 14.19 | 16.50 | 18.19 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.09 | 05.44 | 11.16 | 14.18 | 16.48 | 18.18 | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.10 | 05.45 | 11.16 | 14.17 | 16.47 | 18.16 | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.11 | 05.46 | 11.16 | 14.16 | 16.45 | 18.14 | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.12 | 05.47 | 11.16 | 14.14 | 16.43 | 18.13 | |
| 8 Jumada al-Ula | 04.13 | 05.49 | 11.15 | 14.13 | 16.42 | 18.11 | |
| 9 Jumada al-Ula | 04.15 | 05.50 | 11.15 | 14.12 | 16.40 | 18.10 | |
| 10 Jumada al-Ula | 04.16 | 05.51 | 11.15 | 14.11 | 16.39 | 18.08 | |
| 11 Jumada al-Ula | 04.17 | 05.52 | 11.15 | 14.09 | 16.37 | 18.07 | |
| 12 Jumada al-Ula | 04.18 | 05.54 | 11.15 | 14.08 | 16.36 | 18.05 | |
| 13 Jumada al-Ula | 04.19 | 05.55 | 11.15 | 14.07 | 16.34 | 18.04 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.20 | 05.56 | 11.15 | 14.06 | 16.33 | 18.03 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.57 | 11.14 | 14.05 | 16.31 | 18.01 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.23 | 05.59 | 11.14 | 14.04 | 16.30 | 18.00 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.24 | 06.00 | 11.14 | 14.02 | 16.28 | 17.59 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.25 | 06.01 | 11.14 | 14.01 | 16.27 | 17.57 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.26 | 06.02 | 11.14 | 14.00 | 16.25 | 17.56 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.27 | 06.04 | 11.14 | 13.59 | 16.24 | 17.55 |
Qibla-retning
Fra centrum af Furano er qibla 294° med uret fra nord (nordvest). Kaaba ligger 9.347 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Furano i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Furano kl. 16.37. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Furano?
Fajr er kl. 04.17 i dag og kl. 04.18 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Furano?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 11.15; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Furano?
Fra centrum af Furano er qibla 294° med uret fra nord (nordvest). Kaaba ligger 9.347 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare