Gå til indhold
Minare
da
Minare

Bedetider i Bellaria-Igea Marina

15 Jumada al-Ula 1448

Næste bøn

--:--:--

Næste bøn--:--

  1. Fajr05.02
  2. Solopgang06.39
  3. Dhuhr11.54
  4. Asr14.42
  5. Maghrib17.09
  6. Isha18.40
Månedens tidstabelUdskriv tidstabellen

Vores app

Adhan-notifikationer, widgets og Apple Watch, offline

Hent i App StoreHent på Google Play

Andre tider

Ishraq
07.24
Zawal (uønsket)
11.44
Isfirar
16.23
Midnat
23.54
Nattens sidste tredjedel
01.05

Tidstabel for oktober 2026

Månedens tidstabel
Tidstabel for oktober 2026
DatoHijriFajrSolopgangDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-Thani05.3107.0813.0016.1518.5120.22
21 Rabi' al-Thani05.3207.0912.5916.1418.4920.20
22 Rabi' al-Thani05.3407.1012.5916.1218.4820.18
23 Rabi' al-Thani05.3507.1112.5916.1118.4620.16
24 Rabi' al-Thani05.3607.1212.5916.0918.4420.14
25 Rabi' al-Thani05.3707.1412.5816.0818.4220.12
26 Rabi' al-Thani05.3907.1512.5816.0718.4020.11
27 Rabi' al-Thani05.4007.1612.5816.0518.3920.09
28 Rabi' al-Thani05.4107.1712.5716.0418.3720.07
29 Rabi' al-Thani05.4207.1812.5716.0318.3520.05
30 Rabi' al-Thani05.4407.2012.5716.0118.3320.04
1 Jumada al-Ula05.4507.2112.5716.0018.3220.02
2 Jumada al-Ula05.4607.2212.5615.5918.3020.00
3 Jumada al-Ula05.4707.2312.5615.5718.2819.59
4 Jumada al-Ula05.4807.2512.5615.5618.2619.57
5 Jumada al-Ula05.5007.2612.5615.5518.2519.55
6 Jumada al-Ula05.5107.2712.5515.5418.2319.54
7 Jumada al-Ula05.5207.2812.5515.5218.2119.52
8 Jumada al-Ula05.5307.3012.5515.5118.2019.51
9 Jumada al-Ula05.5407.3112.5515.5018.1819.49
10 Jumada al-Ula05.5607.3212.5515.4818.1719.47
11 Jumada al-Ula05.5707.3412.5515.4718.1519.46
12 Jumada al-Ula05.5807.3512.5415.4618.1319.45
13 Jumada al-Ula05.5907.3612.5415.4518.1219.43
14 Jumada al-Ula05.0006.3711.5414.4417.1018.42
15 Jumada al-Ula05.0206.3911.5414.4217.0918.40
16 Jumada al-Ula05.0306.4011.5414.4117.0718.39
17 Jumada al-Ula05.0406.4111.5414.4017.0618.38
18 Jumada al-Ula05.0506.4311.5414.3917.0418.36
19 Jumada al-Ula05.0606.4411.5414.3817.0318.35
20 Jumada al-Ula05.0706.4511.5414.3717.0218.34

Qibla-retning

N

Fra centrum af Bellaria-Igea Marina er qibla 126,3° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.562 km væk i luftlinje.

Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.

Vores app

Qibla-kompasset findes i appen

Hent i App StoreHent på Google Play

Byer i nærheden

Ofte stillede spørgsmål

Hvad tid er Maghrib i Bellaria-Igea Marina i dag?

I dag (26. oktober 2026) er Maghrib i Bellaria-Igea Marina kl. 17.09. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.

Hvad tid er Fajr i Bellaria-Igea Marina?

Fajr er kl. 05.02 i dag og kl. 05.03 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.

Hvad tid er jumu'ah i Bellaria-Igea Marina?

Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 30. oktober 2026 er Dhuhr kl. 11.54; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.

I hvilken retning er qibla i Bellaria-Igea Marina?

Fra centrum af Bellaria-Igea Marina er qibla 126,3° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 3.562 km væk i luftlinje.

Med hvilken metode er disse tider beregnet?

Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.

Minare

Få adhan på din telefon

Minare afspiller adhan, når hver bøn begynder, og beregner tiderne offline. Gratis til iPhone, iPad, Mac, Apple Watch og Android.

Hent i App StoreHent på Google Play