Bedetider i Blanchardstown
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr06.28
- Solopgang08.05
- Dhuhr13.15
- Asr15.41
- Maghrib18.17
- Isha19.38
Høj breddegrad: tider markeret med en stjerne er anslået.
Andre tider
- Ishraq
- 08.50
- Zawal (uønsket)
- 12.59
- Isfirar
- 17.28
- Midnat
- 01.12
- Nattens sidste tredjedel
- 02.25
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.52* | 07.27 | 13.20 | 16.18 | 19.05 | 20.22* | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.54* | 07.29 | 13.20 | 16.16 | 19.03 | 20.19* | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.56* | 07.30 | 13.20 | 16.15 | 19.01 | 20.17* | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.57* | 07.32 | 13.19 | 16.13 | 18.58 | 20.15* | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.59* | 07.34 | 13.19 | 16.11 | 18.56 | 20.13* | |
| 25 Rabi' al-Thani | 06.01* | 07.36 | 13.19 | 16.09 | 18.53 | 20.11* | |
| 26 Rabi' al-Thani | 06.02* | 07.38 | 13.18 | 16.07 | 18.51 | 20.09* | |
| 27 Rabi' al-Thani | 06.04* | 07.39 | 13.18 | 16.06 | 18.49 | 20.07* | |
| 28 Rabi' al-Thani | 06.06* | 07.41 | 13.18 | 16.04 | 18.46 | 20.05* | |
| 29 Rabi' al-Thani | 06.07* | 07.43 | 13.17 | 16.02 | 18.44 | 20.02* | |
| 30 Rabi' al-Thani | 06.09* | 07.45 | 13.17 | 16.00 | 18.42 | 20.00* | |
| 1 Jumada al-Ula | 06.11* | 07.47 | 13.17 | 15.58 | 18.39 | 19.58* | |
| 2 Jumada al-Ula | 06.13* | 07.49 | 13.17 | 15.57 | 18.37 | 19.56* | |
| 3 Jumada al-Ula | 06.14* | 07.50 | 13.16 | 15.55 | 18.35 | 19.54* | |
| 4 Jumada al-Ula | 06.16* | 07.52 | 13.16 | 15.53 | 18.32 | 19.52* | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.18* | 07.54 | 13.16 | 15.51 | 18.30 | 19.50* | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.20* | 07.56 | 13.16 | 15.50 | 18.28 | 19.48* | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.21* | 07.58 | 13.16 | 15.48 | 18.26 | 19.46* | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.23* | 08.00 | 13.15 | 15.46 | 18.23 | 19.44* | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.25* | 08.01 | 13.15 | 15.44 | 18.21 | 19.42* | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.27* | 08.03 | 13.15 | 15.43 | 18.19 | 19.40* | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.28* | 08.05 | 13.15 | 15.41 | 18.17 | 19.38* | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.30* | 08.07 | 13.15 | 15.39 | 18.15 | 19.36* | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.32* | 08.09 | 13.15 | 15.38 | 18.13 | 19.35* | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.34* | 07.11 | 12.15 | 14.36 | 17.10 | 18.33* | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.36* | 07.13 | 12.14 | 14.34 | 17.08 | 18.31* | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.37* | 07.15 | 12.14 | 14.33 | 17.06 | 18.29* | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.39* | 07.17 | 12.14 | 14.31 | 17.04 | 18.27* | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.41* | 07.18 | 12.14 | 14.30 | 17.02 | 18.25* | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.43* | 07.20 | 12.14 | 14.28 | 17.00 | 18.24* | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.45* | 07.22 | 12.14 | 14.26 | 16.58 | 18.22* |
Qibla-retning
Fra centrum af Blanchardstown er qibla 114° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 5.266 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Blanchardstown i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Blanchardstown kl. 18.17. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Blanchardstown?
Fajr er kl. 06.28 i dag og kl. 06.30 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Blanchardstown?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.15; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Blanchardstown?
Fra centrum af Blanchardstown er qibla 114° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 5.266 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Måneobservationskomitéen; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare