Bedetider i Ahvaz
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.03
- Solopgang06.23
- Dhuhr12.00
- Asr15.11
- Maghrib17.54
- Isha18.38
Andre tider
- Ishraq
- 07.08
- Zawal (uønsket)
- 11.49
- Isfirar
- 16.51
- Midnat
- 23.29
- Nattens sidste tredjedel
- 01.20
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.50 | 06.09 | 12.05 | 15.28 | 18.18 | 19.02 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.50 | 06.09 | 12.05 | 15.27 | 18.17 | 19.01 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.51 | 06.10 | 12.04 | 15.26 | 18.15 | 19.00 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.52 | 06.11 | 12.04 | 15.26 | 18.14 | 18.59 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.52 | 06.11 | 12.04 | 15.25 | 18.13 | 18.57 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.53 | 06.12 | 12.03 | 15.24 | 18.12 | 18.56 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.53 | 06.13 | 12.03 | 15.23 | 18.10 | 18.55 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.54 | 06.13 | 12.03 | 15.22 | 18.09 | 18.54 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.55 | 06.14 | 12.03 | 15.21 | 18.08 | 18.52 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.55 | 06.15 | 12.02 | 15.21 | 18.07 | 18.51 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.56 | 06.15 | 12.02 | 15.20 | 18.06 | 18.50 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.57 | 06.16 | 12.02 | 15.19 | 18.04 | 18.49 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.57 | 06.17 | 12.02 | 15.18 | 18.03 | 18.48 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.17 | 12.01 | 15.17 | 18.02 | 18.47 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.59 | 06.18 | 12.01 | 15.16 | 18.01 | 18.46 | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.59 | 06.19 | 12.01 | 15.16 | 18.00 | 18.45 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.00 | 06.19 | 12.01 | 15.15 | 17.59 | 18.44 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.01 | 06.20 | 12.00 | 15.14 | 17.58 | 18.42 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.01 | 06.21 | 12.00 | 15.13 | 17.57 | 18.41 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.02 | 06.22 | 12.00 | 15.12 | 17.56 | 18.40 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.03 | 06.22 | 12.00 | 15.12 | 17.55 | 18.39 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.03 | 06.23 | 12.00 | 15.11 | 17.54 | 18.38 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.24 | 12.00 | 15.10 | 17.53 | 18.37 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.24 | 11.59 | 15.09 | 17.52 | 18.37 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.25 | 11.59 | 15.09 | 17.51 | 18.36 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.06 | 06.26 | 11.59 | 15.08 | 17.50 | 18.35 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.27 | 11.59 | 15.07 | 17.49 | 18.34 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.28 | 11.59 | 15.06 | 17.48 | 18.33 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.08 | 06.28 | 11.59 | 15.06 | 17.47 | 18.32 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.29 | 11.59 | 15.05 | 17.46 | 18.31 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.30 | 11.59 | 15.04 | 17.45 | 18.31 |
Qibla-retning
Fra centrum af Ahvaz er qibla 220,8° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 1.409 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Ahvaz i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Ahvaz kl. 17.54. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Ahvaz?
Fajr er kl. 05.03 i dag og kl. 05.04 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Ahvaz?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.00; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Ahvaz?
Fra centrum af Ahvaz er qibla 220,8° med uret fra nord (sydvest). Kaaba ligger 1.409 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Institut for Geofysik, Teheran; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare