Bedetider i Manjeri
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.04
- Solopgang06.15
- Dhuhr12.10
- Asr16.27
- Maghrib18.05
- Isha19.16
Andre tider
- Ishraq
- 07.00
- Zawal (uønsket)
- 12.00
- Isfirar
- 17.19
- Midnat
- 00.10
- Nattens sidste tredjedel
- 01.24
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.14 | 12.15 | 16.35 | 18.16 | 19.26 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.14 | 12.15 | 16.34 | 18.15 | 19.25 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.14 | 12.15 | 16.34 | 18.15 | 19.25 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.14 | 12.14 | 16.33 | 18.14 | 19.24 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.14 | 12.14 | 16.33 | 18.13 | 19.24 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.14 | 12.14 | 16.33 | 18.13 | 19.23 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.14 | 12.13 | 16.32 | 18.12 | 19.22 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.14 | 12.13 | 16.32 | 18.12 | 19.22 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.14 | 12.13 | 16.31 | 18.11 | 19.21 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.14 | 12.13 | 16.31 | 18.11 | 19.21 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.04 | 06.14 | 12.12 | 16.30 | 18.10 | 19.20 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.14 | 12.12 | 16.30 | 18.09 | 19.20 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.15 | 12.12 | 16.30 | 18.09 | 19.19 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.15 | 12.12 | 16.29 | 18.08 | 19.19 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.15 | 12.11 | 16.29 | 18.08 | 19.18 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.15 | 12.11 | 16.29 | 18.07 | 19.18 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.15 | 12.11 | 16.28 | 18.07 | 19.17 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.15 | 12.11 | 16.28 | 18.06 | 19.17 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.15 | 12.11 | 16.27 | 18.06 | 19.17 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.15 | 12.10 | 16.27 | 18.05 | 19.16 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.15 | 12.10 | 16.27 | 18.05 | 19.16 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.15 | 12.10 | 16.26 | 18.05 | 19.16 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.15 | 12.10 | 16.26 | 18.04 | 19.15 | |
| 13 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.16 | 12.10 | 16.26 | 18.04 | 19.15 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.16 | 12.10 | 16.25 | 18.03 | 19.15 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.16 | 12.10 | 16.25 | 18.03 | 19.14 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.16 | 12.09 | 16.25 | 18.03 | 19.14 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.16 | 12.09 | 16.25 | 18.02 | 19.14 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.16 | 12.09 | 16.24 | 18.02 | 19.13 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.17 | 12.09 | 16.24 | 18.02 | 19.13 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.17 | 12.09 | 16.24 | 18.01 | 19.13 |
Qibla-retning
Fra centrum af Manjeri er qibla 291,2° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 4.028 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Manjeri i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Manjeri kl. 18.05. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Manjeri?
Fajr er kl. 05.04 i dag og kl. 05.04 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Manjeri?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.10; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Manjeri?
Fra centrum af Manjeri er qibla 291,2° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 4.028 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Karachi Universitet; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare