Bedetider i Devadanapatti
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.58
- Solopgang06.08
- Dhuhr12.04
- Asr16.21
- Maghrib18.00
- Isha19.10
Andre tider
- Ishraq
- 06.53
- Zawal (uønsket)
- 11.54
- Isfirar
- 17.14
- Midnat
- 00.04
- Nattens sidste tredjedel
- 01.18
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.08 | 12.09 | 16.28 | 18.10 | 19.20 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.08 | 12.09 | 16.28 | 18.09 | 19.19 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.08 | 12.09 | 16.28 | 18.09 | 19.19 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.08 | 12.08 | 16.27 | 18.08 | 19.18 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.08 | 12.08 | 16.27 | 18.08 | 19.18 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.08 | 12.08 | 16.26 | 18.07 | 19.17 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.08 | 12.07 | 16.26 | 18.07 | 19.17 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.08 | 12.07 | 16.26 | 18.06 | 19.16 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.08 | 12.07 | 16.25 | 18.05 | 19.15 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.08 | 12.06 | 16.25 | 18.05 | 19.15 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.08 | 12.06 | 16.25 | 18.04 | 19.15 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.08 | 12.06 | 16.24 | 18.04 | 19.14 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.08 | 12.06 | 16.24 | 18.03 | 19.14 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.08 | 12.05 | 16.23 | 18.03 | 19.13 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.08 | 12.05 | 16.23 | 18.02 | 19.13 | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.08 | 12.05 | 16.23 | 18.02 | 19.12 | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.08 | 12.05 | 16.22 | 18.01 | 19.12 | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.08 | 12.05 | 16.22 | 18.01 | 19.11 | |
| 8 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.08 | 12.04 | 16.22 | 18.01 | 19.11 | |
| 9 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.08 | 12.04 | 16.21 | 18.00 | 19.11 | |
| 10 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.08 | 12.04 | 16.21 | 18.00 | 19.10 | |
| 11 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.08 | 12.04 | 16.21 | 17.59 | 19.10 | |
| 12 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.09 | 12.04 | 16.20 | 17.59 | 19.10 | |
| 13 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.09 | 12.04 | 16.20 | 17.58 | 19.09 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.09 | 12.04 | 16.20 | 17.58 | 19.09 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.09 | 12.03 | 16.20 | 17.58 | 19.09 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.09 | 12.03 | 16.19 | 17.57 | 19.09 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.09 | 12.03 | 16.19 | 17.57 | 19.08 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.09 | 12.03 | 16.19 | 17.57 | 19.08 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.10 | 12.03 | 16.19 | 17.56 | 19.08 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.10 | 12.03 | 16.18 | 17.56 | 19.08 |
Qibla-retning
Fra centrum af Devadanapatti er qibla 291,9° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 4.223 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Devadanapatti i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Devadanapatti kl. 18.00. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Devadanapatti?
Fajr er kl. 04.58 i dag og kl. 04.58 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Devadanapatti?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.04; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Devadanapatti?
Fra centrum af Devadanapatti er qibla 291,9° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 4.223 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Karachi Universitet; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare