Bedetider i Klövskog
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak05.57
- Solopgang08.12
- Dhuhr13.10
- Asr15.19
- Maghrib17.59
- Isha20.05
Andre tider
- Ishraq
- 08.57
- Zawal (uønsket)
- 12.55
- Isfirar
- 17.06
- Midnat
- 01.06
- Nattens sidste tredjedel
- 01.59
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.03 | 07.19 | 13.16 | 16.05 | 19.02 | 21.08 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.06 | 07.22 | 13.15 | 16.03 | 18.59 | 21.05 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.08 | 07.24 | 13.15 | 16.01 | 18.56 | 21.02 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.11 | 07.27 | 13.15 | 15.59 | 18.52 | 20.58 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.14 | 07.29 | 13.14 | 15.56 | 18.49 | 20.55 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.17 | 07.32 | 13.14 | 15.54 | 18.46 | 20.52 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.19 | 07.34 | 13.14 | 15.52 | 18.43 | 20.49 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.22 | 07.36 | 13.14 | 15.50 | 18.40 | 20.46 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.25 | 07.39 | 13.13 | 15.47 | 18.37 | 20.43 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.27 | 07.41 | 13.13 | 15.45 | 18.34 | 20.39 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.30 | 07.44 | 13.13 | 15.43 | 18.31 | 20.36 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.46 | 13.12 | 15.41 | 18.28 | 20.33 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.35 | 07.49 | 13.12 | 15.38 | 18.25 | 20.30 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.37 | 07.51 | 13.12 | 15.36 | 18.22 | 20.27 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.54 | 13.12 | 15.34 | 18.20 | 20.25 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.42 | 07.56 | 13.12 | 15.32 | 18.17 | 20.22 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.45 | 07.59 | 13.11 | 15.29 | 18.14 | 20.19 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.47 | 08.01 | 13.11 | 15.27 | 18.11 | 20.16 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.50 | 08.04 | 13.11 | 15.25 | 18.08 | 20.13 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.52 | 08.07 | 13.11 | 15.23 | 18.05 | 20.11 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.55 | 08.09 | 13.11 | 15.21 | 18.02 | 20.08 | |
| 11 Jumada al-Ula | 05.57 | 08.12 | 13.10 | 15.19 | 17.59 | 20.05 | |
| 12 Jumada al-Ula | 05.59 | 08.14 | 13.10 | 15.17 | 17.56 | 20.03 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.02 | 08.17 | 13.10 | 15.14 | 17.54 | 20.00 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.04 | 07.19 | 12.10 | 14.12 | 16.51 | 18.58 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.06 | 07.22 | 12.10 | 14.10 | 16.48 | 18.55 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.09 | 07.24 | 12.10 | 14.08 | 16.45 | 18.53 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.11 | 07.27 | 12.10 | 14.06 | 16.42 | 18.50 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.13 | 07.30 | 12.10 | 14.04 | 16.40 | 18.48 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.15 | 07.32 | 12.10 | 14.02 | 16.37 | 18.45 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.18 | 07.35 | 12.10 | 14.00 | 16.34 | 18.43 |
Qibla-retning
Fra centrum af Klövskog er qibla 158,1° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 4.490 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Klövskog i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Klövskog kl. 17.59. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Klövskog?
Fajr er kl. 05.57 i dag og kl. 05.59 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Klövskog?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.10; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Klövskog?
Fra centrum af Klövskog er qibla 158,1° med uret fra nord (syd). Kaaba ligger 4.490 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare