Bedetider i Jetafe
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.22
- Solopgang05.32
- Dhuhr11.28
- Asr14.49
- Maghrib17.23
- Isha18.30
Andre tider
- Ishraq
- 06.17
- Zawal (uønsket)
- 11.17
- Isfirar
- 16.38
- Midnat
- 23.28
- Nattens sidste tredjedel
- 00.42
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.22 | 05.32 | 11.33 | 14.51 | 17.34 | 18.40 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.22 | 05.32 | 11.33 | 14.51 | 17.34 | 18.39 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.22 | 05.32 | 11.33 | 14.51 | 17.33 | 18.39 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.22 | 05.32 | 11.32 | 14.51 | 17.32 | 18.38 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.22 | 05.32 | 11.32 | 14.51 | 17.32 | 18.38 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.22 | 05.32 | 11.32 | 14.51 | 17.31 | 18.37 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.22 | 05.32 | 11.31 | 14.50 | 17.31 | 18.36 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.22 | 05.32 | 11.31 | 14.50 | 17.30 | 18.36 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.22 | 05.32 | 11.31 | 14.50 | 17.30 | 18.35 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.22 | 05.32 | 11.30 | 14.50 | 17.29 | 18.35 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.22 | 05.32 | 11.30 | 14.50 | 17.28 | 18.34 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.32 | 11.30 | 14.50 | 17.28 | 18.34 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.32 | 11.30 | 14.50 | 17.27 | 18.34 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.32 | 11.29 | 14.50 | 17.27 | 18.33 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.32 | 11.29 | 14.49 | 17.26 | 18.33 | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.32 | 11.29 | 14.49 | 17.26 | 18.32 | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.32 | 11.29 | 14.49 | 17.25 | 18.32 | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.32 | 11.29 | 14.49 | 17.25 | 18.31 | |
| 8 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.32 | 11.28 | 14.49 | 17.25 | 18.31 | |
| 9 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.32 | 11.28 | 14.49 | 17.24 | 18.31 | |
| 10 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.32 | 11.28 | 14.49 | 17.24 | 18.30 | |
| 11 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.32 | 11.28 | 14.49 | 17.23 | 18.30 | |
| 12 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.33 | 11.28 | 14.49 | 17.23 | 18.30 | |
| 13 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.33 | 11.28 | 14.48 | 17.22 | 18.29 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.33 | 11.27 | 14.48 | 17.22 | 18.29 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.33 | 11.27 | 14.48 | 17.22 | 18.29 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.33 | 11.27 | 14.48 | 17.21 | 18.28 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.33 | 11.27 | 14.48 | 17.21 | 18.28 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.33 | 11.27 | 14.48 | 17.21 | 18.28 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.34 | 11.27 | 14.48 | 17.20 | 18.28 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.22 | 05.34 | 11.27 | 14.48 | 17.20 | 18.28 |
Qibla-retning
Fra centrum af Jetafe er qibla 290,3° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 9.017 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Jetafe i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Jetafe kl. 17.23. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Jetafe?
Fajr er kl. 04.22 i dag og kl. 04.22 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Jetafe?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 11.28; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Jetafe?
Fra centrum af Jetafe er qibla 290,3° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 9.017 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare