Bedetider i Dibba Al-Fujairah
22 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr05.05
- Solopgang06.21
- Dhuhr12.02
- Asr15.13
- Maghrib17.36
- Isha18.52
Andre tider
- Ishraq
- 07.06
- Zawal (uønsket)
- 11.48
- Isfirar
- 16.48
- Midnat
- 23.58
- Nattens sidste tredjedel
- 01.15
Tidstabel for november 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21 Jumada al-Ula | 05.04 | 06.20 | 12.02 | 15.13 | 17.37 | 18.53 | |
| 22 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.21 | 12.02 | 15.13 | 17.36 | 18.52 | |
| 23 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.21 | 12.02 | 15.12 | 17.36 | 18.51 | |
| 24 Jumada al-Ula | 05.06 | 06.22 | 12.02 | 15.12 | 17.35 | 18.51 | |
| 25 Jumada al-Ula | 05.06 | 06.22 | 12.02 | 15.11 | 17.34 | 18.50 | |
| 26 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.23 | 12.02 | 15.11 | 17.34 | 18.50 | |
| 27 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.24 | 12.02 | 15.11 | 17.33 | 18.49 | |
| 28 Jumada al-Ula | 05.08 | 06.24 | 12.02 | 15.10 | 17.33 | 18.49 | |
| 29 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.25 | 12.02 | 15.10 | 17.32 | 18.49 | |
| 30 Jumada al-Ula | 05.09 | 06.26 | 12.02 | 15.09 | 17.32 | 18.48 | |
| 1 Jumada al-Thani | 05.10 | 06.27 | 12.02 | 15.09 | 17.31 | 18.48 | |
| 2 Jumada al-Thani | 05.10 | 06.27 | 12.02 | 15.09 | 17.31 | 18.48 | |
| 3 Jumada al-Thani | 05.11 | 06.28 | 12.02 | 15.09 | 17.30 | 18.47 | |
| 4 Jumada al-Thani | 05.11 | 06.29 | 12.02 | 15.08 | 17.30 | 18.47 | |
| 5 Jumada al-Thani | 05.12 | 06.29 | 12.03 | 15.08 | 17.29 | 18.47 | |
| 6 Jumada al-Thani | 05.13 | 06.30 | 12.03 | 15.08 | 17.29 | 18.46 | |
| 7 Jumada al-Thani | 05.13 | 06.31 | 12.03 | 15.08 | 17.29 | 18.46 | |
| 8 Jumada al-Thani | 05.14 | 06.31 | 12.03 | 15.07 | 17.28 | 18.46 | |
| 9 Jumada al-Thani | 05.14 | 06.32 | 12.03 | 15.07 | 17.28 | 18.46 | |
| 10 Jumada al-Thani | 05.15 | 06.33 | 12.04 | 15.07 | 17.28 | 18.46 | |
| 11 Jumada al-Thani | 05.16 | 06.34 | 12.04 | 15.07 | 17.28 | 18.46 | |
| 12 Jumada al-Thani | 05.16 | 06.34 | 12.04 | 15.07 | 17.27 | 18.46 | |
| 13 Jumada al-Thani | 05.17 | 06.35 | 12.04 | 15.07 | 17.27 | 18.45 | |
| 14 Jumada al-Thani | 05.18 | 06.36 | 12.05 | 15.07 | 17.27 | 18.45 | |
| 15 Jumada al-Thani | 05.18 | 06.37 | 12.05 | 15.07 | 17.27 | 18.45 | |
| 16 Jumada al-Thani | 05.19 | 06.37 | 12.05 | 15.07 | 17.27 | 18.45 | |
| 17 Jumada al-Thani | 05.19 | 06.38 | 12.06 | 15.07 | 17.27 | 18.45 | |
| 18 Jumada al-Thani | 05.20 | 06.39 | 12.06 | 15.07 | 17.27 | 18.45 | |
| 19 Jumada al-Thani | 05.21 | 06.39 | 12.06 | 15.07 | 17.27 | 18.46 | |
| 20 Jumada al-Thani | 05.21 | 06.40 | 12.07 | 15.07 | 17.27 | 18.46 |
Qibla-retning
Fra centrum af Dibba Al-Fujairah er qibla 257,9° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 1.737 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Dibba Al-Fujairah i dag?
I dag (2. november 2026) er Maghrib i Dibba Al-Fujairah kl. 17.36. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Dibba Al-Fujairah?
Fajr er kl. 05.05 i dag og kl. 05.05 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Dibba Al-Fujairah?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 6. november 2026 er Dhuhr kl. 12.02; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Dibba Al-Fujairah?
Fra centrum af Dibba Al-Fujairah er qibla 257,9° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 1.737 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Dubai; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare