Bedetider i Hjørring
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak05.58
- Solopgang08.00
- Dhuhr13.10
- Asr15.30
- Maghrib18.09
- Isha20.04
Andre tider
- Ishraq
- 08.45
- Zawal (uønsket)
- 12.54
- Isfirar
- 17.16
- Midnat
- 01.05
- Nattens sidste tredjedel
- 02.03
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.13 | 07.17 | 13.15 | 16.11 | 19.03 | 20.58 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.15 | 07.19 | 13.14 | 16.08 | 19.00 | 20.55 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.18 | 07.21 | 13.14 | 16.06 | 18.57 | 20.52 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.20 | 07.23 | 13.14 | 16.04 | 18.54 | 20.49 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.22 | 07.25 | 13.13 | 16.02 | 18.52 | 20.46 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.25 | 07.27 | 13.13 | 16.00 | 18.49 | 20.43 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.27 | 07.29 | 13.13 | 15.58 | 18.46 | 20.40 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.29 | 07.32 | 13.13 | 15.56 | 18.43 | 20.38 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.31 | 07.34 | 13.12 | 15.54 | 18.41 | 20.35 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.34 | 07.36 | 13.12 | 15.52 | 18.38 | 20.32 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.36 | 07.38 | 13.12 | 15.50 | 18.35 | 20.29 | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.38 | 07.40 | 13.12 | 15.48 | 18.33 | 20.27 | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.42 | 13.11 | 15.46 | 18.30 | 20.24 | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.43 | 07.45 | 13.11 | 15.44 | 18.27 | 20.22 | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.45 | 07.47 | 13.11 | 15.42 | 18.25 | 20.19 | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.47 | 07.49 | 13.11 | 15.40 | 18.22 | 20.16 | |
| 6 Jumada al-Ula | 05.49 | 07.51 | 13.10 | 15.38 | 18.20 | 20.14 | |
| 7 Jumada al-Ula | 05.51 | 07.53 | 13.10 | 15.36 | 18.17 | 20.11 | |
| 8 Jumada al-Ula | 05.53 | 07.56 | 13.10 | 15.34 | 18.14 | 20.09 | |
| 9 Jumada al-Ula | 05.55 | 07.58 | 13.10 | 15.32 | 18.12 | 20.06 | |
| 10 Jumada al-Ula | 05.58 | 08.00 | 13.10 | 15.30 | 18.09 | 20.04 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.00 | 08.02 | 13.10 | 15.28 | 18.07 | 20.02 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.02 | 08.05 | 13.09 | 15.26 | 18.04 | 19.59 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.04 | 08.07 | 13.09 | 15.24 | 18.02 | 19.57 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.06 | 07.09 | 12.09 | 14.22 | 16.59 | 18.55 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.08 | 07.11 | 12.09 | 14.21 | 16.57 | 18.53 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.10 | 07.14 | 12.09 | 14.19 | 16.54 | 18.50 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.12 | 07.16 | 12.09 | 14.17 | 16.52 | 18.48 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.14 | 07.18 | 12.09 | 14.15 | 16.50 | 18.46 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.16 | 07.20 | 12.09 | 14.13 | 16.47 | 18.44 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.18 | 07.23 | 12.09 | 14.11 | 16.45 | 18.42 |
Qibla-retning
Fra centrum af Hjørring er qibla 136,3° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.679 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Hjørring i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Hjørring kl. 18.09. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Hjørring?
Fajr er kl. 05.58 i dag og kl. 06.00 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Hjørring?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.09; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Hjørring?
Fra centrum af Hjørring er qibla 136,3° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.679 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare