Bedetider i Edmundston
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr06.36
- Solopgang08.01
- Dhuhr13.18
- Asr16.05
- Maghrib18.34
- Isha19.59
Andre tider
- Ishraq
- 08.46
- Zawal (uønsket)
- 13.07
- Isfirar
- 17.49
- Midnat
- 01.18
- Nattens sidste tredjedel
- 02.36
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 06.08 | 07.32 | 13.23 | 16.34 | 19.13 | 20.37 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 06.10 | 07.34 | 13.23 | 16.33 | 19.11 | 20.35 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 06.11 | 07.35 | 13.22 | 16.31 | 19.09 | 20.33 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 06.12 | 07.36 | 13.22 | 16.30 | 19.07 | 20.31 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 06.14 | 07.38 | 13.22 | 16.28 | 19.05 | 20.29 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 06.15 | 07.39 | 13.21 | 16.27 | 19.03 | 20.27 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 06.17 | 07.41 | 13.21 | 16.25 | 19.01 | 20.25 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 06.18 | 07.42 | 13.21 | 16.24 | 18.59 | 20.23 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 06.19 | 07.43 | 13.21 | 16.22 | 18.57 | 20.21 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 06.21 | 07.45 | 13.20 | 16.21 | 18.55 | 20.19 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 06.22 | 07.46 | 13.20 | 16.19 | 18.53 | 20.17 | |
| 1 Jumada al-Ula | 06.24 | 07.48 | 13.20 | 16.18 | 18.51 | 20.15 | |
| 2 Jumada al-Ula | 06.25 | 07.49 | 13.19 | 16.16 | 18.49 | 20.13 | |
| 3 Jumada al-Ula | 06.26 | 07.50 | 13.19 | 16.15 | 18.47 | 20.11 | |
| 4 Jumada al-Ula | 06.28 | 07.52 | 13.19 | 16.13 | 18.45 | 20.09 | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.29 | 07.53 | 13.19 | 16.12 | 18.44 | 20.08 | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.30 | 07.55 | 13.19 | 16.11 | 18.42 | 20.06 | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.32 | 07.56 | 13.18 | 16.09 | 18.40 | 20.04 | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.33 | 07.58 | 13.18 | 16.08 | 18.38 | 20.02 | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.35 | 07.59 | 13.18 | 16.06 | 18.36 | 20.01 | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.36 | 08.01 | 13.18 | 16.05 | 18.34 | 19.59 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.37 | 08.02 | 13.18 | 16.04 | 18.33 | 19.57 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.39 | 08.04 | 13.18 | 16.02 | 18.31 | 19.56 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.40 | 08.05 | 13.17 | 16.01 | 18.29 | 19.54 | |
| 14 Jumada al-Ula | 06.41 | 08.06 | 13.17 | 15.59 | 18.28 | 19.53 | |
| 15 Jumada al-Ula | 06.43 | 08.08 | 13.17 | 15.58 | 18.26 | 19.51 | |
| 16 Jumada al-Ula | 06.44 | 08.09 | 13.17 | 15.57 | 18.24 | 19.50 | |
| 17 Jumada al-Ula | 06.45 | 08.11 | 13.17 | 15.55 | 18.23 | 19.48 | |
| 18 Jumada al-Ula | 06.47 | 08.12 | 13.17 | 15.54 | 18.21 | 19.47 | |
| 19 Jumada al-Ula | 06.48 | 08.14 | 13.17 | 15.53 | 18.19 | 19.45 | |
| 20 Jumada al-Ula | 06.49 | 08.15 | 13.17 | 15.52 | 18.18 | 19.44 |
Qibla-retning
Fra centrum af Edmundston er qibla 62,5° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 9.546 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Edmundston i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Edmundston kl. 18.34. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Edmundston?
Fajr er kl. 06.36 i dag og kl. 06.37 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Edmundston?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.18; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Edmundston?
Fra centrum af Edmundston er qibla 62,5° med uret fra nord (nordøst). Kaaba ligger 9.546 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden ISNA (Nordamerika); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare