Gå til indhold
Minare
da
Minare

Bedetider i Poços de Caldas

12 Jumada al-Ula 1448

Næste bøn

--:--:--

Næste bøn--:--

  1. Fajr04.11
  2. Solopgang05.28
  3. Dhuhr11.51
  4. Asr15.15
  5. Maghrib18.13
  6. Isha19.26
Månedens tidstabelUdskriv tidstabellen

Vores app

Adhan-notifikationer, widgets og Apple Watch, offline

Hent i App StoreHent på Google Play

Andre tider

Ishraq
06.13
Zawal (uønsket)
11.40
Isfirar
17.28
Midnat
23.50
Nattens sidste tredjedel
00.51

Tidstabel for oktober 2026

Månedens tidstabel
Tidstabel for oktober 2026
DatoHijriFajrSolopgangDhuhrAsrMaghribIsha
20 Rabi' al-Thani04.3305.4711.5615.2118.0519.15
21 Rabi' al-Thani04.3205.4611.5615.2118.0519.16
22 Rabi' al-Thani04.3105.4511.5515.2118.0619.16
23 Rabi' al-Thani04.3005.4411.5515.2118.0619.16
24 Rabi' al-Thani04.2905.4311.5515.2018.0619.17
25 Rabi' al-Thani04.2705.4211.5415.2018.0619.17
26 Rabi' al-Thani04.2605.4211.5415.2018.0719.18
27 Rabi' al-Thani04.2505.4111.5415.1918.0719.18
28 Rabi' al-Thani04.2405.4011.5315.1918.0719.18
29 Rabi' al-Thani04.2305.3911.5315.1918.0819.19
30 Rabi' al-Thani04.2205.3811.5315.1818.0819.19
1 Jumada al-Ula04.2205.3711.5315.1818.0919.20
2 Jumada al-Ula04.2105.3611.5215.1818.0919.20
3 Jumada al-Ula04.2005.3511.5215.1718.0919.21
4 Jumada al-Ula04.1905.3511.5215.1718.1019.21
5 Jumada al-Ula04.1805.3411.5215.1718.1019.22
6 Jumada al-Ula04.1705.3311.5215.1718.1019.22
7 Jumada al-Ula04.1605.3211.5115.1618.1119.23
8 Jumada al-Ula04.1505.3111.5115.1618.1119.23
9 Jumada al-Ula04.1405.3111.5115.1618.1219.24
10 Jumada al-Ula04.1305.3011.5115.1518.1219.25
11 Jumada al-Ula04.1205.2911.5115.1518.1319.25
12 Jumada al-Ula04.1105.2811.5115.1518.1319.26
13 Jumada al-Ula04.1005.2811.5015.1418.1419.26
14 Jumada al-Ula04.0905.2711.5015.1418.1419.27
15 Jumada al-Ula04.0905.2611.5015.1418.1419.28
16 Jumada al-Ula04.0805.2611.5015.1418.1519.28
17 Jumada al-Ula04.0705.2511.5015.1318.1519.29
18 Jumada al-Ula04.0605.2411.5015.1318.1619.30
19 Jumada al-Ula04.0505.2411.5015.1318.1619.30
20 Jumada al-Ula04.0405.2311.5015.1218.1719.31

Qibla-retning

N

Fra centrum af Poços de Caldas er qibla 68,8° med uret fra nord (øst). Kaaba ligger 10.525 km væk i luftlinje.

Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.

Vores app

Qibla-kompasset findes i appen

Hent i App StoreHent på Google Play

Byer i nærheden

Ofte stillede spørgsmål

Hvad tid er Maghrib i Poços de Caldas i dag?

I dag (23. oktober 2026) er Maghrib i Poços de Caldas kl. 18.13. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.

Hvad tid er Fajr i Poços de Caldas?

Fajr er kl. 04.11 i dag og kl. 04.10 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.

Hvad tid er jumu'ah i Poços de Caldas?

Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 11.51; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.

I hvilken retning er qibla i Poços de Caldas?

Fra centrum af Poços de Caldas er qibla 68,8° med uret fra nord (øst). Kaaba ligger 10.525 km væk i luftlinje.

Med hvilken metode er disse tider beregnet?

Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.

Minare

Få adhan på din telefon

Minare afspiller adhan, når hver bøn begynder, og beregner tiderne offline. Gratis til iPhone, iPad, Mac, Apple Watch og Android.

Hent i App StoreHent på Google Play