Bedetider i Itapaci
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.34
- Solopgang05.48
- Dhuhr12.03
- Asr15.15
- Maghrib18.18
- Isha19.27
Andre tider
- Ishraq
- 06.33
- Zawal (uønsket)
- 11.52
- Isfirar
- 17.33
- Midnat
- 00.02
- Nattens sidste tredjedel
- 01.08
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.50 | 06.01 | 12.08 | 15.27 | 18.15 | 19.22 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.49 | 06.00 | 12.07 | 15.26 | 18.15 | 19.22 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.48 | 05.59 | 12.07 | 15.26 | 18.15 | 19.23 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.47 | 05.59 | 12.07 | 15.25 | 18.15 | 19.23 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.46 | 05.58 | 12.07 | 15.24 | 18.15 | 19.23 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.46 | 05.57 | 12.06 | 15.24 | 18.15 | 19.23 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.45 | 05.57 | 12.06 | 15.23 | 18.16 | 19.23 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.44 | 05.56 | 12.06 | 15.23 | 18.16 | 19.23 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.43 | 05.55 | 12.05 | 15.22 | 18.16 | 19.24 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.42 | 05.55 | 12.05 | 15.22 | 18.16 | 19.24 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.42 | 05.54 | 12.05 | 15.21 | 18.16 | 19.24 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.41 | 05.53 | 12.05 | 15.20 | 18.16 | 19.24 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.40 | 05.53 | 12.04 | 15.20 | 18.16 | 19.25 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.39 | 05.52 | 12.04 | 15.19 | 18.17 | 19.25 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.39 | 05.51 | 12.04 | 15.19 | 18.17 | 19.25 | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.38 | 05.51 | 12.04 | 15.18 | 18.17 | 19.25 | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.37 | 05.50 | 12.04 | 15.17 | 18.17 | 19.26 | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.37 | 05.49 | 12.03 | 15.17 | 18.17 | 19.26 | |
| 8 Jumada al-Ula | 04.36 | 05.49 | 12.03 | 15.16 | 18.18 | 19.26 | |
| 9 Jumada al-Ula | 04.35 | 05.48 | 12.03 | 15.16 | 18.18 | 19.27 | |
| 10 Jumada al-Ula | 04.34 | 05.48 | 12.03 | 15.15 | 18.18 | 19.27 | |
| 11 Jumada al-Ula | 04.34 | 05.47 | 12.03 | 15.15 | 18.18 | 19.27 | |
| 12 Jumada al-Ula | 04.33 | 05.47 | 12.02 | 15.14 | 18.19 | 19.28 | |
| 13 Jumada al-Ula | 04.32 | 05.46 | 12.02 | 15.13 | 18.19 | 19.28 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.32 | 05.46 | 12.02 | 15.13 | 18.19 | 19.29 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.31 | 05.45 | 12.02 | 15.12 | 18.19 | 19.29 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.31 | 05.45 | 12.02 | 15.12 | 18.20 | 19.29 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.30 | 05.44 | 12.02 | 15.11 | 18.20 | 19.30 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.29 | 05.44 | 12.02 | 15.11 | 18.20 | 19.30 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.29 | 05.43 | 12.02 | 15.10 | 18.21 | 19.31 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.28 | 05.43 | 12.02 | 15.10 | 18.21 | 19.31 |
Qibla-retning
Fra centrum af Itapaci er qibla 69,1° med uret fra nord (øst). Kaaba ligger 10.546 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Itapaci i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Itapaci kl. 18.18. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Itapaci?
Fajr er kl. 04.34 i dag og kl. 04.34 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Itapaci?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.02; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Itapaci?
Fra centrum af Itapaci er qibla 69,1° med uret fra nord (øst). Kaaba ligger 10.546 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare