Bedetider i Lier
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak06.24
- Solopgang08.08
- Dhuhr13.31
- Asr16.10
- Maghrib18.45
- Isha20.22
Andre tider
- Ishraq
- 08.53
- Zawal (uønsket)
- 13.16
- Isfirar
- 17.51
- Midnat
- 01.27
- Nattens sidste tredjedel
- 02.32
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.51 | 07.35 | 13.36 | 16.43 | 19.28 | 21.05 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.53 | 07.37 | 13.36 | 16.41 | 19.26 | 21.02 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.55 | 07.38 | 13.36 | 16.40 | 19.23 | 21.00 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.56 | 07.40 | 13.35 | 16.38 | 19.21 | 20.58 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.58 | 07.41 | 13.35 | 16.36 | 19.19 | 20.55 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 06.00 | 07.43 | 13.35 | 16.35 | 19.17 | 20.53 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 06.01 | 07.45 | 13.35 | 16.33 | 19.14 | 20.51 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 06.03 | 07.46 | 13.34 | 16.31 | 19.12 | 20.49 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 06.05 | 07.48 | 13.34 | 16.30 | 19.10 | 20.46 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 06.06 | 07.50 | 13.34 | 16.28 | 19.08 | 20.44 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 06.08 | 07.51 | 13.33 | 16.26 | 19.06 | 20.42 | |
| 1 Jumada al-Ula | 06.10 | 07.53 | 13.33 | 16.25 | 19.04 | 20.40 | |
| 2 Jumada al-Ula | 06.11 | 07.55 | 13.33 | 16.23 | 19.01 | 20.38 | |
| 3 Jumada al-Ula | 06.13 | 07.56 | 13.33 | 16.21 | 18.59 | 20.36 | |
| 4 Jumada al-Ula | 06.15 | 07.58 | 13.32 | 16.20 | 18.57 | 20.34 | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.16 | 08.00 | 13.32 | 16.18 | 18.55 | 20.32 | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.18 | 08.01 | 13.32 | 16.16 | 18.53 | 20.30 | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.20 | 08.03 | 13.32 | 16.15 | 18.51 | 20.28 | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.21 | 08.05 | 13.32 | 16.13 | 18.49 | 20.26 | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.23 | 08.06 | 13.32 | 16.12 | 18.47 | 20.24 | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.24 | 08.08 | 13.31 | 16.10 | 18.45 | 20.22 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.26 | 08.10 | 13.31 | 16.08 | 18.43 | 20.20 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.28 | 08.12 | 13.31 | 16.07 | 18.41 | 20.18 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.29 | 08.13 | 13.31 | 16.05 | 18.39 | 20.16 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.31 | 07.15 | 12.31 | 15.04 | 17.37 | 19.14 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.17 | 12.31 | 15.02 | 17.35 | 19.13 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.34 | 07.18 | 12.31 | 15.01 | 17.33 | 19.11 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.35 | 07.20 | 12.30 | 14.59 | 17.31 | 19.09 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.37 | 07.22 | 12.30 | 14.58 | 17.29 | 19.08 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.39 | 07.24 | 12.30 | 14.56 | 17.27 | 19.06 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.40 | 07.25 | 12.30 | 14.55 | 17.26 | 19.04 |
Qibla-retning
Fra centrum af Lier er qibla 124° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.494 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Lier i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Lier kl. 18.45. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Lier?
Fajr er kl. 06.24 i dag og kl. 06.26 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Lier?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.31; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Lier?
Fra centrum af Lier er qibla 124° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.494 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare