Bedetider i Hoboken
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Imsak06.25
- Solopgang08.09
- Dhuhr13.32
- Asr16.11
- Maghrib18.46
- Isha20.23
Andre tider
- Ishraq
- 08.54
- Zawal (uønsket)
- 13.17
- Isfirar
- 17.52
- Midnat
- 01.28
- Nattens sidste tredjedel
- 02.33
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Imsak | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.52 | 07.36 | 13.37 | 16.44 | 19.29 | 21.06 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.54 | 07.38 | 13.37 | 16.42 | 19.26 | 21.03 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 05.55 | 07.39 | 13.37 | 16.40 | 19.24 | 21.01 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.57 | 07.41 | 13.36 | 16.39 | 19.22 | 20.59 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.59 | 07.42 | 13.36 | 16.37 | 19.20 | 20.56 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 06.00 | 07.44 | 13.36 | 16.35 | 19.17 | 20.54 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 06.02 | 07.46 | 13.35 | 16.34 | 19.15 | 20.52 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 06.04 | 07.47 | 13.35 | 16.32 | 19.13 | 20.50 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 06.06 | 07.49 | 13.35 | 16.30 | 19.11 | 20.47 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 06.07 | 07.51 | 13.35 | 16.29 | 19.09 | 20.45 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 06.09 | 07.52 | 13.34 | 16.27 | 19.07 | 20.43 | |
| 1 Jumada al-Ula | 06.11 | 07.54 | 13.34 | 16.25 | 19.04 | 20.41 | |
| 2 Jumada al-Ula | 06.12 | 07.56 | 13.34 | 16.24 | 19.02 | 20.39 | |
| 3 Jumada al-Ula | 06.14 | 07.57 | 13.34 | 16.22 | 19.00 | 20.37 | |
| 4 Jumada al-Ula | 06.16 | 07.59 | 13.33 | 16.20 | 18.58 | 20.35 | |
| 5 Jumada al-Ula | 06.17 | 08.01 | 13.33 | 16.19 | 18.56 | 20.33 | |
| 6 Jumada al-Ula | 06.19 | 08.02 | 13.33 | 16.17 | 18.54 | 20.31 | |
| 7 Jumada al-Ula | 06.20 | 08.04 | 13.33 | 16.16 | 18.52 | 20.29 | |
| 8 Jumada al-Ula | 06.22 | 08.06 | 13.33 | 16.14 | 18.50 | 20.27 | |
| 9 Jumada al-Ula | 06.24 | 08.07 | 13.32 | 16.12 | 18.48 | 20.25 | |
| 10 Jumada al-Ula | 06.25 | 08.09 | 13.32 | 16.11 | 18.46 | 20.23 | |
| 11 Jumada al-Ula | 06.27 | 08.11 | 13.32 | 16.09 | 18.44 | 20.21 | |
| 12 Jumada al-Ula | 06.28 | 08.13 | 13.32 | 16.08 | 18.42 | 20.19 | |
| 13 Jumada al-Ula | 06.30 | 08.14 | 13.32 | 16.06 | 18.40 | 20.17 | |
| 14 Jumada al-Ula | 05.32 | 07.16 | 12.32 | 15.04 | 17.38 | 19.15 | |
| 15 Jumada al-Ula | 05.33 | 07.18 | 12.32 | 15.03 | 17.36 | 19.14 | |
| 16 Jumada al-Ula | 05.35 | 07.19 | 12.31 | 15.01 | 17.34 | 19.12 | |
| 17 Jumada al-Ula | 05.36 | 07.21 | 12.31 | 15.00 | 17.32 | 19.10 | |
| 18 Jumada al-Ula | 05.38 | 07.23 | 12.31 | 14.58 | 17.30 | 19.08 | |
| 19 Jumada al-Ula | 05.39 | 07.25 | 12.31 | 14.57 | 17.28 | 19.07 | |
| 20 Jumada al-Ula | 05.41 | 07.26 | 12.31 | 14.56 | 17.26 | 19.05 |
Qibla-retning
Fra centrum af Hoboken er qibla 123,8° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.509 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Hoboken i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Hoboken kl. 18.46. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Hoboken?
Fajr er kl. 06.25 i dag og kl. 06.27 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Hoboken?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.32; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Hoboken?
Fra centrum af Hoboken er qibla 123,8° med uret fra nord (sydøst). Kaaba ligger 4.509 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Diyanet (Tyrkiet); Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare