Bedetider i Cranbourne North
11 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.50
- Solopgang06.24
- Dhuhr13.08
- Asr16.47
- Maghrib19.46
- Isha20.54
Høj breddegrad: tider markeret med en stjerne er anslået.
Andre tider
- Ishraq
- 07.09
- Zawal (uønsket)
- 12.53
- Isfirar
- 18.58
- Midnat
- 01.04
- Nattens sidste tredjedel
- 01.47
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 04.26 | 05.55 | 12.14 | 15.40 | 18.26 | 19.37* | |
| 21 Rabi' al-Thani | 04.24 | 05.53 | 12.13 | 15.41 | 18.27 | 19.38* | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.22 | 05.52 | 12.13 | 15.41 | 18.28 | 19.39* | |
| 23 Rabi' al-Thani | 05.21 | 06.50 | 13.13 | 16.41 | 19.29 | 20.40* | |
| 24 Rabi' al-Thani | 05.19 | 06.49 | 13.12 | 16.42 | 19.30 | 20.40* | |
| 25 Rabi' al-Thani | 05.17 | 06.47 | 13.12 | 16.42 | 19.30 | 20.41* | |
| 26 Rabi' al-Thani | 05.15 | 06.46 | 13.12 | 16.42 | 19.31 | 20.42* | |
| 27 Rabi' al-Thani | 05.14 | 06.44 | 13.11 | 16.43 | 19.32 | 20.43* | |
| 28 Rabi' al-Thani | 05.12 | 06.43 | 13.11 | 16.43 | 19.33 | 20.43* | |
| 29 Rabi' al-Thani | 05.10 | 06.41 | 13.11 | 16.43 | 19.34 | 20.44* | |
| 30 Rabi' al-Thani | 05.08 | 06.40 | 13.11 | 16.43 | 19.35 | 20.45* | |
| 1 Jumada al-Ula | 05.07 | 06.38 | 13.10 | 16.44 | 19.36 | 20.46* | |
| 2 Jumada al-Ula | 05.05 | 06.37 | 13.10 | 16.44 | 19.37 | 20.47* | |
| 3 Jumada al-Ula | 05.03 | 06.35 | 13.10 | 16.44 | 19.38 | 20.47* | |
| 4 Jumada al-Ula | 05.02 | 06.34 | 13.10 | 16.45 | 19.39 | 20.48* | |
| 5 Jumada al-Ula | 05.00 | 06.33 | 13.09 | 16.45 | 19.40 | 20.49* | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.58 | 06.31 | 13.09 | 16.45 | 19.41 | 20.50* | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.57 | 06.30 | 13.09 | 16.45 | 19.42 | 20.51* | |
| 8 Jumada al-Ula | 04.55 | 06.28 | 13.09 | 16.46 | 19.43 | 20.52* | |
| 9 Jumada al-Ula | 04.53 | 06.27 | 13.09 | 16.46 | 19.44 | 20.52* | |
| 10 Jumada al-Ula | 04.51 | 06.26 | 13.08 | 16.46 | 19.45 | 20.53* | |
| 11 Jumada al-Ula | 04.50 | 06.24 | 13.08 | 16.47 | 19.46 | 20.54* | |
| 12 Jumada al-Ula | 04.48 | 06.23 | 13.08 | 16.47 | 19.47 | 20.55* | |
| 13 Jumada al-Ula | 04.46 | 06.22 | 13.08 | 16.47 | 19.48 | 20.56* | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.45* | 06.20 | 13.08 | 16.48 | 19.49 | 20.57* | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.43* | 06.19 | 13.08 | 16.48 | 19.50 | 20.57* | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.42* | 06.18 | 13.08 | 16.48 | 19.51 | 20.58* | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.41* | 06.17 | 13.08 | 16.48 | 19.52 | 20.59* | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.39* | 06.15 | 13.08 | 16.49 | 19.53 | 21.00* | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.38* | 06.14 | 13.07 | 16.49 | 19.54 | 21.01* | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.36* | 06.13 | 13.07 | 16.49 | 19.55 | 21.02* |
Qibla-retning
Fra centrum af Cranbourne North er qibla 278,5° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 12.774 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Cranbourne North i dag?
I dag (22. oktober 2026) er Maghrib i Cranbourne North kl. 19.46. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Cranbourne North?
Fajr er kl. 04.50 i dag og kl. 04.48 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Cranbourne North?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 13.08; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Cranbourne North?
Fra centrum af Cranbourne North er qibla 278,5° med uret fra nord (vest). Kaaba ligger 12.774 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Måneobservationskomitéen; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare