Bedetider i Oberá
10 Jumada al-Ula 1448
Næste bøn
--:--:--
Næste bøn--:--
- Fajr04.37
- Solopgang05.59
- Dhuhr12.25
- Asr15.57
- Maghrib18.52
- Isha20.09
Andre tider
- Ishraq
- 06.44
- Zawal (uønsket)
- 12.15
- Isfirar
- 18.06
- Midnat
- 00.25
- Nattens sidste tredjedel
- 01.21
Tidstabel for oktober 2026
Månedens tidstabel| Dato | Hijri | Fajr | Solopgang | Dhuhr | Asr | Maghrib | Isha |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 Rabi' al-Thani | 05.01 | 06.20 | 12.30 | 15.59 | 18.41 | 19.55 | |
| 21 Rabi' al-Thani | 05.00 | 06.18 | 12.30 | 15.59 | 18.41 | 19.55 | |
| 22 Rabi' al-Thani | 04.59 | 06.17 | 12.29 | 15.59 | 18.42 | 19.56 | |
| 23 Rabi' al-Thani | 04.58 | 06.16 | 12.29 | 15.59 | 18.42 | 19.57 | |
| 24 Rabi' al-Thani | 04.56 | 06.15 | 12.29 | 15.59 | 18.43 | 19.57 | |
| 25 Rabi' al-Thani | 04.55 | 06.14 | 12.29 | 15.59 | 18.43 | 19.58 | |
| 26 Rabi' al-Thani | 04.54 | 06.13 | 12.28 | 15.59 | 18.44 | 19.58 | |
| 27 Rabi' al-Thani | 04.53 | 06.12 | 12.28 | 15.59 | 18.45 | 19.59 | |
| 28 Rabi' al-Thani | 04.51 | 06.11 | 12.28 | 15.59 | 18.45 | 20.00 | |
| 29 Rabi' al-Thani | 04.50 | 06.10 | 12.27 | 15.59 | 18.46 | 20.00 | |
| 30 Rabi' al-Thani | 04.49 | 06.09 | 12.27 | 15.58 | 18.46 | 20.01 | |
| 1 Jumada al-Ula | 04.48 | 06.08 | 12.27 | 15.58 | 18.47 | 20.02 | |
| 2 Jumada al-Ula | 04.47 | 06.07 | 12.27 | 15.58 | 18.47 | 20.03 | |
| 3 Jumada al-Ula | 04.45 | 06.05 | 12.26 | 15.58 | 18.48 | 20.03 | |
| 4 Jumada al-Ula | 04.44 | 06.04 | 12.26 | 15.58 | 18.48 | 20.04 | |
| 5 Jumada al-Ula | 04.43 | 06.03 | 12.26 | 15.58 | 18.49 | 20.05 | |
| 6 Jumada al-Ula | 04.42 | 06.02 | 12.26 | 15.58 | 18.50 | 20.05 | |
| 7 Jumada al-Ula | 04.41 | 06.01 | 12.26 | 15.58 | 18.50 | 20.06 | |
| 8 Jumada al-Ula | 04.40 | 06.00 | 12.25 | 15.58 | 18.51 | 20.07 | |
| 9 Jumada al-Ula | 04.38 | 06.00 | 12.25 | 15.58 | 18.51 | 20.08 | |
| 10 Jumada al-Ula | 04.37 | 05.59 | 12.25 | 15.57 | 18.52 | 20.09 | |
| 11 Jumada al-Ula | 04.36 | 05.58 | 12.25 | 15.57 | 18.53 | 20.09 | |
| 12 Jumada al-Ula | 04.35 | 05.57 | 12.25 | 15.57 | 18.53 | 20.10 | |
| 13 Jumada al-Ula | 04.34 | 05.56 | 12.25 | 15.57 | 18.54 | 20.11 | |
| 14 Jumada al-Ula | 04.33 | 05.55 | 12.25 | 15.57 | 18.55 | 20.12 | |
| 15 Jumada al-Ula | 04.32 | 05.54 | 12.24 | 15.57 | 18.55 | 20.13 | |
| 16 Jumada al-Ula | 04.31 | 05.53 | 12.24 | 15.57 | 18.56 | 20.14 | |
| 17 Jumada al-Ula | 04.30 | 05.52 | 12.24 | 15.57 | 18.56 | 20.14 | |
| 18 Jumada al-Ula | 04.29 | 05.52 | 12.24 | 15.57 | 18.57 | 20.15 | |
| 19 Jumada al-Ula | 04.28 | 05.51 | 12.24 | 15.57 | 18.58 | 20.16 | |
| 20 Jumada al-Ula | 04.27 | 05.50 | 12.24 | 15.57 | 18.59 | 20.17 |
Qibla-retning
Fra centrum af Oberá er qibla 72,8° med uret fra nord (øst). Kaaba ligger 11.550 km væk i luftlinje.
Et magnetisk kompas kan være et par grader forkert; Minare-appen korrigerer for det.
Byer i nærheden
Ofte stillede spørgsmål
Hvad tid er Maghrib i Oberá i dag?
I dag (21. oktober 2026) er Maghrib i Oberá kl. 18.52. I ramadanen brydes fasten på dette tidspunkt.
Hvad tid er Fajr i Oberá?
Fajr er kl. 04.37 i dag og kl. 04.36 i morgen. Dem, der faster, afslutter suhoor før den.
Hvad tid er jumu'ah i Oberá?
Jumu'ah bedes ved Dhuhr-tid. Fredag 23. oktober 2026 er Dhuhr kl. 12.25; moskeer begynder som regel khutbaen kort efter adhan.
I hvilken retning er qibla i Oberá?
Fra centrum af Oberá er qibla 72,8° med uret fra nord (øst). Kaaba ligger 11.550 km væk i luftlinje.
Med hvilken metode er disse tider beregnet?
Tiderne beregnes med metoden Muslimsk Verdensliga; Asr bruger standardskyggens (første) længde. Officielle kalendere kan afvige et minut eller to.
Minare